uzundere

Uzundere'nin kentsel dönüşümü için geri sayım!

Kentsel dönüşüm 08.12.2016 08:35

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'de kentsel dönüşüm için 'milat' olarak tanımlanan Uzundere Kentsel Dönüşüm Projesi'ni hayata geçiriyor.

Çarpık ve sağlıksız yapılaşmaya karşı İzmir'in farklı noktalarında kentsel dönüşüm hazırlıkları yapan Büyükşehir Belediyesi, ilk temeli 17 Aralık ta Uzundere'de atacak. İzmir'deki "yerinde ve uzlaşmalı dönüşüm" modeli, Türkiye'de bu alandaki çalışmalarda milat" olacak. 

Büyükşehir Belediyesi Türkiye'de kentsel dönüşüm çalışmaları için 'milat' olarak tanımladığı Uzundere Kentsel Dönüşüm Projesini hayata geçiriyor. Yüzde 100 uzlaşma ve yerinde dönüşümle gerçekleştirilecek ilk kentsel dönüşüm projesinin temeli 17 Aralık'ta atılacak. 4 yıldır içerinde çalışılan; Karabağlar Uzundere ve Yurtoğlu mahallelerindeki 32 hektarlık kentsel dönüşüm bölgesinde uygulanacak projenin ilk etabında 313 konut ve işyeri yer alıyor. Uzundere Mahallesi'ndeki 280 konut ve 33 işyerini kapsayan ihaleyi Folkart Yapı kazanmıştı. 

SON BİNALAR DA YIKILIYOR 

9 bloktan oluşan iki adada temel atma töreni için hazırlıklar devam ederken Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu çalışmaları yerinde inceledi. Projeleri Belediye Yasası'na göre, yüzde 100 uzlaşı ile yapmayı tercih ettiklerini söyleyen Kocaoğlu, "Uzundere'de uzlaşı kültürüyle hemşerilerimiz le anlaştık. Müteahhide karşı vatandaşımızla vatandaşa karşı da müteahhidin hakkım korumak için tapuları belediye olarak biz devraldık, ihaleye çıktık. Bu tamamı uzlaşı ile Türkiye'deki ilk kentsel donuşum örneği. Başarılı olacağımıza inanıyoruz. Bu örneğin ardından İzmir'de ve Türkiye'de uzlaşı ile donuşum adil bir şekilde hızlanacaktır" dedi.

SIRADA ÖRNEKKÖY'LE EGE MAHALLESİ VAR 

Kentsel dönüşüm örneğinde Belediye'nin tek kuruş kar amacı gütmediğini tek kazançlarının kentin güzelleşmesi ve yaşanabilir bir kent hedefi doğrultusundaki katkı olacağım vurgulayan Başkan Azız Kocaoğlu. "Projemizi özenle hazırladı* havaalanına, Fuar İzmir'e, Çeşme aksına yakın bir noktada Kentsel donuşum sonrası vatandaşlarımız evlerinin değerinin arttığını, kentsel dönüşümün yarar getirdiğini görecekler" dedi. Başkan Kocaoğlu. 18 hektarlık Örnekköy kentsel donuşum çalışmalarında yüzde 70 oranında uzlaşmaya vardıklarını. 7 hektarlık Ege Mahallesi kentsel donuşum projesi ile birlikte 2017'ran ıkına yarısında ihaleye çıkmayı planladıklarım da sözlerine ekledi.