TOKİ, Mersin’e kentsel dönüşüm kapsamında 4 bin 800 konut yapacak!
Haberler / Kentsel Dönüşüm / TOKİ, Mersin’e kentsel dönüşüm kapsamında 4 bin 800 konut yapacak!

TOKİ, Mersin’e kentsel dönüşüm kapsamında 4 bin 800 konut yapacak!

Kentsel Dönüşüm 11.07.2012 16:54

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ahmet Haluk Karabel, Mersin'deki Çay, Çilek ve Özgürlük mahallelerine kentsel dönüşüm kapsamında 4 bin 800 konut yapılacağını belirtti.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ahmet Haluk Karabel, Mersin'deki Çay, Çilek ve Özgürlük mahallelerine kentsel dönüşüm kapsamında 4 bin 800 konut yapılacağını belirtti.

Karabel, Mersin HiltonSA Oteli'nde düzenlenen 'Türkiye Kentsel Dönüşüm Projeleri'nin Sağlıklı Yürütülmesi ve Yöntem Arayışı' konulu çalıştaydaki konuşmasına TOKİ'nin kuruluş öyküsünü anlatarak başladı. 1984 ile 2003 yılları arasında yaklaşık bir milyon konuta kredi sağlandığına dikkat çeken Karabel, "Planlı kentleşme hareketi ile 550 bin konut inşa edildi. 2011 yılı için Sayın Başbakanımızın 500 bin konut hedefini 10 Haziran itibariyle tamamladık. Şu an 50 bin konut üzerindeyiz. 2023 hedeflemesinde yeni 500 bin konut daha hedeflememiz var." ifadesini kullandı.

Mersin'de şu ana kadar 3 bin 985 konutun sosyal donatıları ile tamamlandığına dikkat çeken Karabel, bu yatırımın toplam 521 milyon TL'ye ulaştığını kaydetti. Türkiye'de ise toplam 47 milyar TL'lik yatırıma ulaştıklarının bilgisini veren Karabel, "Ayrıca kamu kurumları ve bakanlıklar ile protokol çerçevesinde çeşitli binalar da yapıyoruz. Bunun bir örneği de Akdeniz Oyunları kapsamında Mersin'e yapılan stadyum. İnşallah 2013 yılı baharında tamamlıyoruz." dedi.

Yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ve üniversiteler ile işbirliği içerisinde çalıştıklarını ifade eden Karabel, sözlerine şöyle devam etti: "Bizim çalışma şeklimiz vatandaş odaklıdır. Bizim için milletimizin menfaati ön plandadır. Toplumdaki adalet duygusunun gelişmesine de saygı duyuyor ve katkıda bulunuyoruz. İnanıyorum ki, kentsel dönüşüm kanunlar ile daha iyi bir şekilde gerçekleşecektir." Türkiye genelinde 47 proje dahilinde 45 bin 104 konutu sahiplerine teslim ettikleri bilgisini veren Karabel, Mersin'de de 4 bin 800 konutun Çilek, Çay ve Özgürlük mahallerinde yapılacağını sözlerine ekledi.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu ise kentsel dönüşümün hem ülke hem de Mersin için öncelikli bir konu olduğu vurguladı. Güzeloğlu, bu konunun herkes tarafından tartışılmasının önemine dikkat çekti. TOKİ'nin başarılı çalışmaları ile dünyada önemli bir model olduğunu ifade eden Güzeloğlu, çalıştayı Mersin'de gerçekleştirdikleri için TOKİ Başkanı Karabel'e teşekkür etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan da kentsel dönüşüme belediye olarak destek vermeye hazır olduklarını ifade ederek, "Kentsel dönüşüm projesi doğru bir projedir. Bu çalıştay da yol gösterici bir çalıştaydır." dedi. Mersin'de kentsel dönüşüm içerisinde bulunan bölgelerde vatandaşın rızasının alınması gerektiğine vurgu yapan Özcan, "Akdeniz Oyunları kapsamında ilimize yapılan stadyum TOKİ tarafından bir senelik kısa bir süre zarfı içerisinde tamamlanacak. Stadyuma giden 3 ana damar yol bağlantılarını da bitirmek üzereyiz. Bu yolların istimlak işini belediye olarak biz yapıyoruz. Maddi ve manevi her türlü desteği veriyoruz." şeklinde konuştu.

Haberler.com