tarlabaşı 360

Tarlabaşı 360'ta iptal yok, inşaat tam gaz!

Kentsel dönüşüm Uğurcan Tokay 03.07.2015
Geçtiğimiz günlerde ortaya atılan Tarlabaşı'ndaki kentsel dönüşümün iptal olduğu iddialarıyla ilgili olarak 360 projesinde toplantı düzenlendi.
Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Tarlabaşı Kentsel Yenileme Projesi ile ilgili olarak medyada yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını projenin tüm hızıyla sürdüğünü açıkladı. Başkan Demircan, “Bugüne kadar yapılan kamulaştırmalarla ilgili açılan bütün davalar Belediyemiz lehine sonuçlandı. Son Danıştay kararı, 'yeniden gözden geçirme' mahiyeti taşıyor” dedi.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Tarlabaşı 1. Etap Yenileme Projesi'ndeki kamulaştırmaların hukuki süreçleri ile ilgili medyada yer alan haberler üzerine, proje alanında düzenlediği basın toplantısında projenin hukuka uygun olarak devam ettiğini açıkladı. Demircan, Danıştay 6. Dairesi'nin aldığı yeni bir kararla, bazı kamulaştırmaları iptal ettiği, yenileme projesinin akamete uğradığı şeklindeki haberlerin asılsız olduğunu kaydederek. ‘'Proje, tam aksine hız kesmede devam ediyor'' dedi.

ÖNÜMÜZDEKİ YIL PROJENİN İLK ETABINI HİZMETE AÇACAĞIZ

Tarlabaşı Kentsel Yenileme Projesi'nde Çalık Gayrimenkul'ün Yönetim Kurulu Üyesi Feyzullah Yetgin de hazır bulunduğu toplantıda süreçle ilgili bilgi veren Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Geçmişte de Danıştay'dan benzer bir bozma kararı çıktı. Ancak İdare Mahkemesi kamulaştırmaların hukuka uygun yapıldığına yönelik karar verdi. Şimdi de İdare Mahkemesi'nin daha önceki tasarrufunu korumasını bekliyoruz. Belediye olarak bu yönde gerekli müracaatlarımızı yapıyoruz. Projenin önünde hukuki hiçbir engel yoktur, süreç 'hukuka uygun bir şekilde devam ediyor. Önümüzdeki yıl projenin ilk etabını hizmete açacağız' şeklinde konuştu. 

ANAYASA MAHKEMESİ DE KAMULAŞTIRMALARI DOĞRU BULUYOR

Başkan Demircan, Tarlabaşı Kentsel Yenileme Projesi'nin sekiz yılı aşkın süredir sabırla devam ettiğini belirterek, Türkiye'nin ilk ve örnek Kentsel Yenileme Projesi olduğunu söyledi. Demircan, sözlerini şöyle sürdürdü: “5366 Sayılı Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkındaki Kanun Uyarınca başladığımız Tarlabaşı 1. Etap Yenileme Projesi hız kesmeden devam ediyor. Proje kapsamında yapılan kamulaştırmaların tamamı, kamulaştırmayı düzenleyen kanun ve yönetmeliklere uygun olarak yapılmıştır. Yapılan kamulaştırmalara karşı İdare Mahkemelerine açılan bütün davalarda, kamulaştırmaların yasal ve doğru olduğu teyit edilmiştir. Anayasa Mahkemesi de 17 Eylül 2013 tarihli kararında 5366 sayılı kanun uyarınca yapılan kamulaştırmaların hukuka uygun olduğu görüşündedir. Danıştay 6. Dairesi'nin aldığı yeni bir kararla, bazı kamulaştırmaları iptal ettiği, yenileme projesinin akamete uğradığı şeklinde algı oluşturmaya dönük haberler asılsızdır. Danıştay 6. Dairesi, İdare Mahkemelerinden daha detaylı bir inceleme yaparak, yeniden bir karar vermelerini istemiştir. Kaldı ki, ilk derece mahkemeleri kamulaştırma işlemlerinin hukuka uygun olduğu konusunda ısrar kararları vermektedir.” 

600 HAK SAHİBİNDEN 400'Ü İLE ANLAŞMA SAĞLADIK

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, son günlerde Tarlabaşı Projesi ile çıkan haberlerin vatandaşlarla yapılan anlaşmalar ve kamulaştırmalarla ilgili olduğunun yineleyerek,  “ Projede toplam takribi olarak 600 hak sahibi var. Bu hak sahipleri ile yaklaşık olarak  400 kadarıyla anlaşmaya varılmış ve imzaları alınmıştır. Geriye kalan 200 kişinin uzlaşmasını alamamıştık. Bu geriye kalan vatandaşlar ile anlaşmak içinde kanunlar bize kamulaştırma yolu göstermişti. Biz 200 tane kamulaştırma davası açmışız mahkemenin huzurunda. Bu uzlaşmaya varılamayan 200 kişiden bazıları bu yapılan kamulaştırmaya idari mahkemesinde itiraz etmiş. İdari mahkemesine de yapılan bu itirazları ret etmiş.  Daha sonra bu vatandaşlar itirazlarını Yargıtay'a ve Anayasa Mahkemesi'ne götürmüşler ve yine bu itirazları reddedilmiş belediyenin yaptığını kamulaştırma doğru bulunmuştur” dedi.

“KUYUMCU TİTİZLİĞİYLE ÇALIŞIYORUZ”

Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan, Tarlabaşı Projesi'nde kuyumcu titizliğiyle çalıştıklarını belirterek sözlerini şöyle tamamladı:  “Anıtlar kurulu bize belirli binaları koruyacaksın dedi. Bu yüzden burada kuyumcu hassasiyeti ile iş yapılıyor. Tarlabaşı projesi gerçekten tarihi koruma amaçlı yapılan bir iştir. Bu projeyi önemli kılan, en önemli katma değer ise binaların altına yapılan katlı otoparktır. Bize göre bu alanda herhangi bir ikinci etaba girmeye gerek kalmayacak. Çünkü bu alan yeterince bir çekim oluşturacaktır.  Arka tarafta binalar kendi kendilerini dönüştürme konusunda adım atmışlar. Niyetimiz onlar kendi kendilerine bu işi yürütsünler. Ada bazında toplanır, başkanlığımıza hep birlikte hareket etmek istiyoruz derlerse veya kendileri bir müteahhitle anlaşır, bir işe koyulur, hep birlikte hareket ederlerse, biz şüphesiz onların da yanındayız."

tarlabaşı kentsel dönüşüm son durum tarlabaşı 360 kentsel dönüşüm