antalya kepez kentsel dönüşüm

Sur Yapı, Antalya Kepez'de dönüşüme başladı

Kentsel dönüşüm 17.10.2017 10:07

Sur Yapı'nın Antalya'da 1.3 milyon metrekarelik arazide başlayacağı dev kentsel dönüşüm projesinin ilk etabında inşaat başladı.

Türkiye'nin en büyük dönüşüm projesinde inşaat başladı

Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, Sur Yapı tarafından  Antalya Kepez- Santral bölgesinde inşa edilmeye başlanacak. 1.3 milyon metrekarelik alanda yaklaşık 20 bin konutun yer alacağı 
dev dönüşüm projesinin 6 bin 400 konuttan oluşacak ilk etabında inşaat çalışmaları başladı. Yaklaşık 19 bin kişinin başvurduğu projenin kasım ayında satışa çıkması planlanıyor.

3 bin 265 hak sahibiyle anlaşıldı

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, Antalya Büyükşehir Belediyesi şirketi  Antepe'nin Kepez-Santral bölgesi projesinin tüm süreçlerini sorunsuz yürüterek Türkiye için de örnek bir çalışma sergilediğini söyledi. Elmas, "Projede yaklaşık 20 bin konut yer alacak. 1 milyon 380 bin metrekarelik arazi üzerinde çalışıyoruz. İki mahallede 3 bin 265 hak sahibiyle gönüllü anlaşma sağladık" diye konuştu. Elmas, kasım ayında da konutları satışa çıkaracaklarının bilgisini vererek, "İki yıl içinde de konut teslimleri yapmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

Sadece Türkiye'nin değil, dünyanın da en büyük dönüşüm projesi

Yaklaşık 20 bin konuttan oluşacak projenin 8 yılda tamamlanacağı bilgisini veren Elmas, toplamda 8 milyar liralık yatırım yapacaklarının da altını çizdi. Elmas, her yıl yaklaşık 1 milyar liralık yatırım yapacaklarını ve 5 bin kişilik istihdam sağlayacaklarını söyledi. Elmas, şöyle devam etti: "Sadece Türkiye'nin değil, dünyanın da en büyük ve en başarılı dönüşüm projesi olacak. Daha önce bu ölçekte başarılmış bir kentsel dönüşüm projesi yok. Projemizde konutların yanı sıra kültürel alanlar, dev şehir parkı, sağlık tesis alanları, eğitim alanları, ofisler ve ticari alanlar yer alacak."

270 Bin metrekarelik şehir parkı 

Altan Elmas, projeyle ilgili şunları söyledi: "Projede bir dönüşüm tesisi kuruldu. Oradan çıkan molozlar dönüştürülüp yolların altyapılarında dolgu malzemesi olarak kullanılıyor. Böylece çevresel atıklar oluşmuyor. Projenin ortasında 270 bin metrekarelik dev şehir parkı hayata geçireceğiz. Ayrıca arazide bulunan 10 bin 764 ağaç da sökülüp, markalanarak fidanlıkta muhafaza altına alındı. Koruma altına alınan 5 bin 135 zeytin, 2 bin 888 narenciye, 1.767 nar ağacı peyzajda kullanılacak. Öte yandan proje alanından çıkan 114 ton odun ve ahşap, yakacak olarak ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı. Bu anlamda örnek bir kentsel dönüşüm meydana gelmiş olacak."

Yurtdışında yaşayan Türklerden talep var

Ön talep sürecindeki ilgiden memnun olduklarını vurgulayan Elmas, "Projemizde bir süre önce ön talep toplamaya başladık. Antalya özelinde Muratpaşa (Merkez), Kepez, Konyaaltı ve Manavgat başta olmak üzere birçok ilçeden talep aldığımızı söyleyebilirim. Ayrıca yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarımızdan da talepler alıyoruz. Antalya bütün Türkiye'nin ve yurtdışında yaşayan herkesin ikinci evini almak istediği şehrimiz. Bu durumu ilk gelen taleplerden çok net müşahede ettik" ifadelerini kullandı.