süleyman çetinsaya
Haberler / Kentsel Dönüşüm / 'Şehirlerimizin yenilenmesini hızlandırmalıyız'

'Şehirlerimizin yenilenmesini hızlandırmalıyız'

Kentsel Dönüşüm 25.01.2020 23:59

Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, Elazığ depremi sonrası kentsel dönüşüme dikkat çekti.

Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, Elazığ'da meydana gelen şiddetli deprem sonrası kentsel dönüşümün önemini bir kez daha vurguladı. Çetinsaya şunları söyledi;

"Öncelikle merkezi Elazığ olan ve başta Malatya olmak üzere çevre illerde de etkisini gösteren depremde; hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralanan vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum. Ülke olarak hepimize geçmiş olsun. Birçok güzelliği içinde barındıran ülkemiz; maalesef Elazığ ve Malatya'da yıkıcı hasara yol açan sarsıntıyla aynı zamanda bir deprem ülkesi olduğumuzu bir kez daha hatırlattı bize.

Bu gerçek ışığında; depreme hazırlıklı olmak, eski yapıları sağlıklı, kaliteli ve güvenli yapılara dönüştürmek için kentsel dönüşümle yenilenmeliyiz. 2012 yılında kentsel dönüşüm yasası çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın açıkladığı rakama göre Türkiye'de 20 milyon civarında ortalama yapı stoku bulunuyor ve bu yapıların 7 milyon konuta tekabül eden kısmının yenilenmesi gerekiyor.

Yasadan sonra geçen süre içinde 5 milyonu aşkın bir nüfusa hitap eden kısımda dönüşüm yapılmış durumda. Tabloya dönüp baktığımızda başarılı bir veriyle karşılaşıyoruz. Ancak bu rakamlar istenen seviyenin altında kalıyor. Kapıda bekleyen deprem gerçeğini göz önüne alarak başta riskli yapılar olmak üzere şehirlerimizin yenilenmesini hızlandırmalıyız.

Artaş İnşaat olarak, bu noktada üzerimize düşecek her bir görevi memnuniyetle yerine getirmeye hazır olduğumuzu belirtmek isterim."