samsun kamalı mahallesi

Samsun Kamalı Mahallesi’nde kentsel dönüşüm yapılacak

Kentsel dönüşüm 21.03.2018 09:34

Samsun’un Atakum ilçesnde bulunan Kamalı Mahallesi’ne dair kentsel dönüşüm kararı Bakanlar Kurulu’ndan çıktı ve resmi gazetede yayımlandı.

Samsun'un Atakum ilçe sınırlarında bulunan Kamalı Mahallesi'ni ilgilendiren bir karar çıktı. Bakanlar kurulu, Kamalı Mahallesi'nin kentsel dönüşüm kapsamına alınması kararını verdi ve karar Resmi Gazete'de yayınlandı. 

KAMALI MAHALLESİ'NDE KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞLIYOR 

Atakum ilçesinin yukarı kısımlarında bulunan Kamalı Mahallesi için konuşulan kentsel dönüşüm kararı Bakanlar Kurulu'ndan çıktı. Resmi gazetede yayınlanan karara göre Kamalı Mahallesi sınırları içerisinde bir kentsel dönüşüm projesi uygulanacak. 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 73. maddesine dayanılarak alınan karara göre Kamalı Mahallesi'nde kentsel dönüşüm programı başlatılacak.

5393 SAYILI KANUN NEDİR?

Belediyeler Kanunu'nda yer alan 5393 sayılı kanunun 73. maddesi, doğrudan doğruya belediyelerin kentsel dönüşüm kararıyla alakalı hükümleri içeriyor. Bu maddede‘' Belediye, belediye meclisi kararıyla; konut alanları, sanayi alanları, ticaret alanları, teknoloji parkları, kamu hizmeti alanları, rekreasyon alanları ve her türlü sosyal donatı alanları oluşturmak, eskiyen kent kısımlarını yeniden inşa ve restore etmek, kentin tarihi ve kültürel dokusunu korumak veya deprem riskine karşı tedbirler almak amacıyla kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri uygulayabilir.'' deniliyor.