Sky Blue İstanbul / Royal Group

Royal Group firmasının Sky Blue İstanbul projesi hakkında bilgi almak ve size özel fırsatları kaçırmamak için bilgi talep edin!

Kişisel Veri Koruma sözleşmesini kabul ediyorum.
Tolga Çehreli Sky Blue Garden

Royal Grup Konutta farklı enstrümanlar geliştirilmeli

Kentsel dönüşüm Hüseyin Belibağlı 14.03.2015
Konut alıcılarının borca doyduğunu ileri süren Tolga Çehreli farklı enstrümanlar geliştirilmesi gerektiğini ileri sürdü.
Royal Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Çehreli, Türkiye'de konut üretilen kesimin ihtiyacının karşılandığını ve borç kapasitesinin dolduğunu belirterek farklı arayışlara yönelinmesi gerektiğini kaydetti. 

Bir takım değişikliklere ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Çehreli, “Konutta eğer balon varsa bunun bölgesel olduğunu düşünüyorum. Türkiye'deki ve İstanbul'daki alıcıların bir kısmı konuta doydu. Borçlanma kapasitesi de doydu. Bu doygunluğun hazmı için aradan zaman geçmeli ya da farklı enstrümanlar geliştirilmeli. Ancak öyle bir sirkülasyon sağlanabilir” diye konuştu. 

Maliyet artışını müteahhit üstleniyor

Konut maliyetlerindeki artışları müteahhidin sineye çektiğini belirten Çehreli, “Fakat onlarında riske girecek marjları kalmadı. Fiyatların artması lazım ama bu da olmuyor. Bununla beraber konut ihtiyacı olan kesimin gelirler düşük olduğundan onlara bir şey yapılamıyor. İstanbul'da belli bir rakamın altına da inilemiyor. Son iki yılda arsa ve maliyetin baskısı çok arttı. Konut açığı bu yüzden giderilemiyor zaten” şeklinde konuştu.

Arsa maliyeti ve arzı

Arsa üretimi konusunda öncelikle insanların düşünce yapısının değişmesi gerektiğine dikkat çeken Çehreli, “İnsanlarımız tamahkar. Çok istiyor. Müteahhidin kazancı hakkında yanlış bilgileri var. Bu konuda devletin düzenleyici ve arsa gelişimi sırasında işin içinde olması gerekiyor. Müteahhitler arsa bulurken ve konut satarken rekabet içindeler. Buna bir çözüm bulunmalı. Ayrıca yatırımcıların profesyonelce davrandıklarını zannetmiyorum. İnşaat sükse yapınca her kesimden girişler rekabeti kızıştırdı. Burada sadece arsa sahipleri hep kazançlı çıkıyor" diyerek sorunları dilye getirdi. 

Gelecek yıl için üreticiler tedbirli olmalarını tavsiye eden Çehreli, “Sağlam adımlarla ilerlesinler. Devlet üretici ve yatırımcıya destek olsun, konut alıcıları da analitik davranıp güvenilir firmalar ile çalışsınlar” diye konuştu.

İletişim Bilgileri

444 5 795

http://www.royalgroup.com.tr/sky-blue-istanbul

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

Royal Grup Royal Grup Kartal SKY Blue İstanbul Tolga Çehreli Kentsel dönüşüm