İzmir kentsel dönüşüm projesi

Örnekköy Kentsel Dönüşüm Projesi görücüye çıktı

Kentsel dönüşüm Emine Pile 30.06.2015
İzmir Karşıyaka’da kentsel dönüşüm çalışmalarına hız veren İzmir Büyükşehir Belediyesi 18 hektarlık alan için hazırladığı projesini görücüye çıkardı.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Karşıyaka Örnekköy'deki 18 hektarlık alan için hazırladığı kentsel dönüşüm projesi kapsamında halkla görüşmelere yarın başlayacaklarını söyledi. 

Çarpık yapılaşma nedeniyle, 2004'ten itibaren kentsel dönüşümün Türkiye'nin gündemine geldiğini ve pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da çok büyük bir kaos yaşandığını vurgulayan Kocaoğlu, “Sadece boş arsaya bina yapmış kooperatif başkanı veya müteahhit ‘ben kentsel dönüşümcüyüm' diye meydana çıkıyor. Bizim kafamızdaki kentsel dönüşüm, çarpık yapılanmanın gerçekleştiği ve fiilen yaşayan bir bölgeyi ayağa kaldırmak üzere yapılan iştir. Biz bu konuda Kadifekale'den başlayarak Uzundere'de, Aktepe-Emrez'de ve Bayraklı'da birçok deneyimler kazandık. Kentsel dönüşüm konusunda herkes; şimdiye kadar bekçi kulübesi bile yapmamış ama ‘ben de bu işi yaparım' diyen müteahhitten, bürokratından, belediye başkanından bakana varıncaya kadar herkes davul çalıyor ama boş çalıyor” dedi.

"Orada ne rant varsa vatandaşa kalacak"

Vatandaşın yerinden yurdundan, akrabasından, komşusundan ayrılmadan daha iyi konutlarda oturmasını amaçlayan bir anlayışla hareket ettiklerini belirten Kocaoğlu, “Orada ne kazanılıyorsa, ne rant varsa, binanın yapılması- maliyeti hariç, o da buradaki vatandaşa kalacak. Bütün imkanları zorlayarak, arkadaşlarımız bilimsel çalışma yaparak projeleri ortaya koyuyoruz. Herkesin hakkına-hukukuna göre hesap yapılıyor, ortaya bir değer çıkıyor. Bunun üzerinden uzlaşmaya çalışıyoruz. Örnekköy'deki mal sahipleriyle görüşeceğiz. Biz bu işi kuyumcu terazisine koyuyoruz, kuyumcu terazisinde tartıyoruz, herkesin hakkını herkese veriyoruz. Başarabilirsek daha iyi evlerde, daha iyi caddelerde, spor alanlarında yaşayacaksınız. Başaramazsak eski tas eski hamam, eski düzen devam edecek” diye konuştu. 

"Daha iyi konutlarda yaşamak herkesin hakkı"

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar da Karşıyaka'nın yaşam kenti olduğunu ancak kentlerin plansız büyümesinden bölgenin da payını aldığını vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı: “Yalnızca Örnekköy değil, ilçemizde bir çok bölgemizi yeniden planlamamız gerekiyor. Çocuklarımızın daha rahat bir ortamda büyüyebileceği, spor yapabileceği, kadınlarımızın sosyal etkinliklerden faydalanabileceği ortamlarda olmak ve daha iyi konutlarda yaşamak herkesin hakkı.”

Vatandaşlar ile görüşmeler yarın başlayacak 

Örnekköy Kentsel Dönüşüm Projesi için vatandaşlar ile görüşmelere yarın başlanacak. Görüşmeler Deniz Baykal Kültür Merkezi ile Örnekköy İletişim ve Tanıtım Ofisi'nde gerçekleştirilecek.

Proje kapsamında yapılan mülkiyet analizi ve zeminüstü envanter çalışmaları sonucunda alanda 857 hak sahibi tespit edildi. Projede komşuluk ilişkileri gözetilerek tasarlanan konut alanlarında blok yükseklikleri proje bütününde 8 kat ile 14 kat arasında değişiklik gösteriyor. 18 hektar büyüklüğündeki proje alanında, talep ve ihtiyaçlar doğrultusunda, farklı seçenekler sunabilmek amacıyla 4 farklı blok tipinde, büyüklükleri 60 metrekare ile 151 metrekare arasında değişen 7 farklı konut tipi tasarlandı.

3 bin adet bağımsız birim olacak!

Alanda üretilecek bağımsız birim sayısı yaklaşık 3 bin adet olarak belirlendi. Alan bütününde yaya erişim aksları güçlendirilerek, taşıtlar için yaklaşık 30 bin metrekare açık ve kapalı otopark alanları tasarlandı. Alanın kuzeyinde, yaklaşık 4 bin 200 metrekare kapalı alanlı, 2 katlı kapalı pazar yeri ve ana yaya aksları kesişiminde konumlandırılan yeni futbol sahası, seyirciler için tribün ve spor tesis binası ile bütün olarak ele alındı. 3 bin 500 metrekare kapalı alanlı spor tesis binası düğün salonu olarak da kullanılabilecek şekilde planlanırken, mevcut ilkokulun bulunduğu alan “Eğitim Kampüsü” olarak yeniden tasarlandı.

kentsel dönüşüm projesi İzmir Örnekköy kentsel dönüşüm projesi