marmaris kentsel dönüşüm
Haberler / Kentsel Dönüşüm / Marmaris'te riskli olan apart otelin yıkımı başladı

Marmaris'te riskli olan apart otelin yıkımı başladı

Kentsel Dönüşüm 11.12.2020 16:39

Muğla'nın Marmaris ilçesinde 'riskli yapı' olduğu tespit edilen apart otelin belediye ekiplerince yıkım işlemleri başladı.

Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı incelemede, Hatipirimi Mahallesi'ndeki 36 odalı apart otelin depreme dayanıksız olduğu belirlendi.

Apartın hissedarlarının İzmir Bölge İdare Mahkemesine yaptıkları itirazın reddedilmesi üzerine yasal tahliye sürecinin de tamamlanmasıyla Marmaris Belediyesi harekete geçti.
Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri apart oteli boşaltarak iş makinesiyle yıkım işlemini başlattı.
Polis ve zabıta ekipleri yıkım sırasında güvenlik önlemi aldı.

Apart otelin hissedarları yıkıma tepki gösterdi

Hissedarların avukatı Murat Kahveci, gazetecilere yaptığı açıklamada, binanın kentsel dönüşüme sokulması için sahte imzayla dilekçe verildiğini iddia etti.

Bilirkişilerin binanın riskli bina olmadığı yönünde tespitte bulunduğunu öne süren Kahveci, müvekkillerinin mağdur edildiğini savundu.

Apart sahiplerinin özel eşyalarını alma talebi üzerine, yıkıma bir günlüğüne ara verildi.
İlçede yıkım için yasal süreçleri tamamlanan 75 riskli binanın daha olduğu belirtildi.

Marmaris'te kaçak yapıların yıkımı sürüyor

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Marmaris Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, imara aykırı olduğu gerekçesiyle yıkım kararı verilen Söğüt Mahallesi'ndeki yapıların yıkım çalışmalarını sürdürdü. 

Ekipler, yapı kayıt belgesi iptal edilen ve hukuki süreci tamamlanan iki katlı iki betonarme binanın yıkım işlemini gerçekleştirdi.

İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, yıkım sırasında bir olumsuzluk yaşanmaması için güvenlik önlemi aldı.

Ekipler, bugünkü yıkımlarla birlikte hafta başından beri aynı mahalledeki 5 kaçak binanın yıkımını gerçekleştirmiş oldu.

Yıkımların Söğüt, Bozburun ve Selimiye mahallelerinde kaçak olduğu belirlenen ve hukuki süreçleri tamamlanan diğer yapılarla devam edeceği belirtildi. 

Muğla'da kaçak ve imara aykırı yapılaşmayla mücadele kapsamında, Marmaris'in yanı sıra Datça, Fethiye ve Milas ilçelerinde de bugüne kadar 190 yapının yıkım işlemlerinin gerçekleştirildiği kaydedildi.

AA