Manisa kentsel dönüşüm

Manisa'da 1.595 riskli bina dönüşüm için yıkıldı

Kentsel dönüşüm Emine Pile 20.01.2016
Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Kentsel Dönüşüm Şube Müdürü Mehdi Hasanzade, kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında açıklamalar yaptı.
Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Kentsel Dönüşüm Şube Müdürü Mehdi Hasanzade, 2012 yılı sonunda uygulamaya konulan 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Yasası Kapsamında il genelinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. 2015 yılı sonu itibariyle riskli bina olduğu tespit ettikleri 2 bin 234 yapıdan 1595'ini yıktıklarını belirten Hasanzade, kentsel dönüşüme başvuranların her türlü vergiden muaf tutulduğunu söyledi. 

GERİ ÖDEMESİZ KİRA YARDIMI 

Kentsel dönüşüm kapsamında yıktıkları 1595 binanın sahiplerine her ay geri ödemesiz kira yardımında bulunduklarına dikkati çeken Hasanzade, "Tek başına yıkılan binalar yasanın tamamını kapsamıyor ama mahalle bazında yıkmak çok uzun bir zaman istiyor. Amacımız insan sağlığı olduğu için bizler eski, çürük ve riskli binaları ortadan kaldırıyoruz. Biz yıktığımız binalardaki toplamd 2 bin 590 kişiye her ay ortalama 830 bin lira kira veriyoruz. Bugüne kadar 100 hak sahibine de bankalar yardımı ile kredi verildi. Yasanın gerektirdiği şekilde mal sahipleri arasında sorun bulunan 6 binayı da açık arttırma şeklinde zorunlu satışını gerçekleştirdik. Riskli bina tespiti ve yıkımı konusundaTürkiye geneli olarak altıncı sıradayız. Kentsel dönüşüme başvuran vatandaşlar, noter, otopark, ruhsat, su, tapu gibi tüm vergilerden muaf oluyorlar" dedi. 

Manisa kentsel dönüşüm