Malatya kentsel dönüşüm

Kentsel Yenileme Projesi ile 4 bin 723 daire yıkılacak

Kentsel dönüşüm Emine Pile 21.04.2015
Malatya Büyükşehir Belediyesi, “Kentsel Yenileme Projesi” kapsamında sağlıksız ve güvensiz toplam 4 bin 723 konutun yıkılacağını bildirdi.
Malatya Büyükşehir Belediyesi ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından ortak yürütülen çalışmalar neticesinde, gecekondu, çarpık ve riskli yapılaşmanın yoğun olduğu Beydağı eteklerinde Kentsel Yenileme (Gecekondu Dönüşüm) Projesi uygulanıyor. Toplam 220 hektarlık alanda uygulanan proje 4 etaptan oluşuyor. Merkez Beydağı Kentsel Yenileme Projesi kapsamında çoğu sağlıksız, güvensiz ve riskli yapılardan oluşan toplam 4 bin 723 konut bulunuyor. Yıkılacak olan bu konutların yerine yeni konutlar yapılıyor.

928 KONUT TESLİM EDİLDİ

Yürütülen Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde Beydağı bölgesinde bugüne kadar 928 konut hak sahiplerine teslim edilirken, yapımı devam eden 3 bin 267 konutun ise 2015 yılı sonuna kadar bitirilerek, teslim edilmesi planlanıyor. Teslim edilen 928 konut ile birlikte yıl sonunda bitirilen toplam konut sayısı 4 bin 195'e ulaşmış olacak.

DEĞİŞİK PROJELER UYGULANACAK

Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ dönüşümün bundan sonra kalan etapları için alışılmış tip proje dışında; yörenin mimari özelliklerini yansıtan, özgün ve farklı proje çalışmaları gerçekleştiriyor.

kentsel yenileme projesi Malatya kentsel dönüşüm