süleyman çetinsaya

'Kentsel dönüşümün önemi gittikçe artıyor'

Kentsel dönüşüm Emine Pile 25.02.2016
Avrupa Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, 3. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi’ne katıldı.
3. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi, tüm hızıyla devam ediyor. Kongrenin “2016 Yılında Gayrimenkul Sektörünün Kentsel Dönüşüme Bakışı ve Projeleri” başlıklı 2. oturumuna katılan Süleyman Çetinsaya önemli açıklamalar yaptı. 

Kentsel dönüşüm sürecinde ilçe belediyelerine büyük görevlerin düştüğünü aktaran Çetinsaya, şu açıklamalarda bulundu:

"Kentsel dönüşüm Türkiye için çok önem arz ediyor. Yeme-içme, giyim ve barınma insanların en önemli temel ihtiyaçları... Biz insanlar için en önemli 3 faktörden biri olan barınma ihtiyacı için çalışıyoruz. 1960'larda başlayan çarpık kentleşme, gecekondulaşmayı getirdi. Dönüşüm ilk kez 1999'da dile getirildi. 2012'de çıkan Kentsel Dönüşüm Yasası ile sektör ivme kazandı. Bugün sevindirici olan 2012 sonrası kentsel dönüşüm yaşası ile birçok başarıya imza atılması... Bugün dönüşümde 3 yıldan bu yana geldiğimiz nokta yine de yeterli değil. İnşaat sektörü olarak kentsel dönüşümü tek başımıza çözmemiz mümkün değil. Burada ilk görev Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ilçe belediyelerine düşüyor"

PARSEL BAZINDA DEĞİL ADA BAZINDA OLMALI 

Kentsel dönüşümün ada bazında olması gerektiğini aktaran Süleyman Çetinsaya "Kentsel dönüşüm, ada bazında olmalı, parsel bazında olmamalı. Yerinde dönüşüm, eskisinin yenilenmesi demek. Burada ada bazında dönüşüm önemli. İstanbul'da Küçükçekmece başta olmak üzere Gaziosmanpaşa, Esenyurt gibi birçok ilçe belediyeleri üzerine düşen görevi yapıyor. İlçe belediyelerimizin mutlaka dönüşümde olması gerekir. Yerel belediyeler sayesinde dönüşüm yayılmalı" dedi. 

Dönüşümde inşaat firması, müteahhit, halk ve belediyelerin birlikte hareket etmesi gerektiğinin önemine değinen Avrupa Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, vatandaşların tutumuna yönelik değerlendirme yaptı. "Halkımız bir ufak daireden 2-3 daire elde etmek ve rant sağlamak istiyor. Müteahhit çok kazanıyor gibi gözükmemeli. İlçe belediyelerinin de dönüşümde sözleşmeye taraf olması lazım" dedi. 

Son 10 yıldan beri çok iyi bir alt yapımızın oluştuğunu belirten Süleyman Çetinsaya, markalı konut yapımızın artırılması gerektini ifade etti. "Ben güzel binaları gördükçe meslektaşlarımı tebrik ediyorum" açıklamasında bulundu. 

Bundan sonraki zaman için de kentsel dönüşümün önemi gittikçe arttığını söyleyen Çetinsaya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın daha aktif olmasını ve ilçe belediyelerinin de üzerine düşeni yapması gerektiğini anlattı. 
 
Emlaktasondakika.com/Emine Pile 
 

Süleyman Çetinsaya Kentsel Dönüşüm Avrupa Konutları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Gaziosmanpaşa Esenyurt