Emre Ilıcalı

Kentsel dönüşümle 30 milyar dolar tasarruf edilebilir!

Kentsel dönüşüm Emine Pile 25.02.2015
Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi’ne katılan Altensis Yönetim Kurulu Üyesi Emre Ilıcalı, kentsel dönüşümün enerji verimliliği konusuna değindi.
Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi'nin Kentsel Dönüşüm Sürecine Sektörel Bakış Açıları ve 2015 Yılı Hedefleri başlıklı oturumunda bir sunum yapan Altensis Yönetim Kurulu Üyesi Emre Ilıcalı,  kentsel dönüşümün çevreci kriterlere göre yapılmasının altında yatan fırsatlara dikkat çekti. Emre Ilıcalı kentsel dönüşümde tüm binaların belli koşullara uygun olarak tasarlanıp enerji verimli olması hedeflendiği takdirder tüm süreç boyunca enerjide elde edilecek tasarrufun 25 milyar dolar olarak hesaplandığını, bu rakamın bakım, onarım maliyetleri ile birlikte 30 milyar doları bulacağını söyledi.

Hedef 6,5 Milyon Konutluk Dönüşüm

Türkiye'de kentsel dönüşüm konusunda yıllar bazında artan bir ivme olduğunu ifade eden Altensis Yönetim Kurulu Üyesi Emre Ilıcalı 2013 yılında 200 bin konutun dönüşümü hedeflenirken, 2014 yılında bu rakamın 400 bin konuta ulaştığını söyledi. resmi hedefin toplamda  6 milyon 500 bin konutun dönüşümü olduğunu aktaran Emre Ilıcalı, ortalama binalara göre performansı  yüzde 50 daha yüksek olan  yeşil ve enerji etkin binaların kentsel dönüşüme hakim olması halinde, elde edilecek katma değere şu sözlerle dikkat çekti: 

“Tüm Kentsel dönüşüm süreci boyunca 7 milyona yakın konutun yeşil dönüşüm geçirmesi halinde enerjiden 25 milyar dolar dolarlık tasarruf elde edilme potansiyeline sahibiz. Bu rakam bakım onarım maliyetleri ile 30 milyar dolara çıkabiliyor. Yılda yaklaşık 12 milyon ton karbondioksit salınımında azalma gerçekleşiyor ki bu da yaklaşık olarak  550 milyon ağacın bir yılda tutabileceği karbondioksit miktarına denk geliyor.”

 

Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi kentsel dönüşüm Emre Ilıcalı