Arif Murat Kökbudak

Kentsel dönüşümde dünya devi olacak

Kentsel dönüşüm Hüseyin Belibağlı 17.10.2015
Kentsel dönüşümün en sorunlu “uzlaşı” alanında hizmet üreten Anahtar Proje, 2017’nin ilk çeyreğinde dünya devleri ligine çıkmayı planlıyor.
Gelecek vizyonlarını yükseklere kuran ve çalışmalarını Bağdat Caddesi'nde yoğunlaştıran Anahtar Proje, kentsel dönüşüm alanında uzlaşı kültürünün gereklerini uyguluyor. Kat maliklerinin kendi aralarında uzlaşmalarından müteahhit firmalara kadar tüm süreçlerin uzlaşı ile sonuçlanması sağlanıyor.

Kısa zamanda yol aldı

Bir buçuk yıl önce kurularak kısa sürede ivme kazandıklarını belirten Anahtar Proje Yönetim Kurulu Başkanı Arif Murat Kökbudak, bu gün 50 projeyi aynı anda yürüttüklerine dikkat çekiyor. Bu dönemde 3 seçim, 2 büyük tatil ve 4 bayram tatili yaşandığını ileri süren Kökbudak, “Bu süreçlerden piyasalar ciddi biçimde etkileniyor. Bunları çıkardığımızda en fazla 4-5 ayı aktif olarak çalışabildik. Diğer zamanlarda marketing yaptık. Buna rağmen çok iyi bir konumdayız” diye konuşuyor.

Hangi disiplinlerden yararlanıyoruz?

A dan Z'ye hizmet tüm hizmetlerin verdiklerini belirten Kökbudak, “Hukuki süreçlerle işe başlanıyor. Mimarlık, olmazsa olmaz diğer taraf. Yanlış çizimler müteahhitler tarafından binalara aksettirildiğinde negatif geri dönüş alıyoruz. O yüzde mimari ve avan projelerin çizimi, teknik ve idare şartnamelerin yazılması, SPK lisanlı değerleme şirketinin şerefiye haklarını belirlenmesi ile yola devam ediyoruz. Sonra binaların durumlarına bakıp yeni yapılan binada da durumun güncel olmasını sağlıyoruz” diyor.

Krediyi sorun olmaktan çıkardı

Finansal anlamda da çözüm sunduklarını belirten Kökbudak, “Bunun dışında kredisel anlamda Denizbank çözüm ortağımız. Kentsel dönüşüm kredileri ile özellikle emsali olmayan binalara kredi sağlıyoruz” şeklinde konuşuyor.

Dünya devi geliyor

“Belki yabancı bir ortakla yolumuza devam ederiz” diyerek sözlerine devam eden Kökbudak, “Yurtdışındaki sigorta ve fonlardan teklifler geliyor, size yatırım yapalım, diyorlar. Bizse önümüzdeki 15 ayda iyice kurumsallaşarak 2017'nin ilk çeyreğinde yabancı yatırımcı alacağız. Güçlü yabancı partnerlerle birlikte hareket etmek istiyoruz. Bu konuda irtibatta olduğumuz yerler var. Büyük ölçeklerde ve halka inen orta ölçekte kentsel dönüşümler yapıyorlar. Bizde orta gelirli insanların yerinde dönüşebilecekleri bir model çalışması yapmak istiyoruz” diye konuşuyor.

Anahtar Proje YKB Arif Murat Kökbudak 15 aylık yol haritasını Hüseyin Belibağlı'ya anlattı.

Belli bir kesim krizlerden yararlanabiliyor

Ekonomik durum ve seçimler hakkında yorum yapan Kökbudak, “Bu anları bekleyerek alım yapan bir kesim var. Zamanı çok iyi değerlendirirler. Reel piyasada ise bekleme durumu hakim. Herkes seçimin ne olacağını, nasıl bir yapılanma olacağını bekliyor. Büyük ölçeklerde ve ada bazlı kentsel dönüşümlerde bekleme var. Parsel bazlı dönüşümler devam ediyor. Büyük firmalar seçimden sonra kendilerine göre strateji belirleyeceklerdir. Ama 1 Kasım seçimlerinden sonra Türkiye işine baksın” diyerek beklentilerini aktarıyor.

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

 

Anahtar Proje kentsel dönüşüm Arif Murat Kökbudak