3. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm kongresinde açıklamalar yapan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan

‘Kentsel dönüşümde çok yol alındı’

Kentsel dönüşüm Emine Pile 25.02.2016
Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, “3. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi”nde önemli açıklamalarda bulundu.
Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, 3. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi'ne katıldı. Ülkemiz için son derece önem arz eden kentsel dönüşüm ile ilgili önemli açıklamalar yapan Ceylan, kentsel dönüşüm çalışmaları ile birçok yol kat edildiğini aktardı.

"Elbette kentsel dönüşüm alanında sıkıntılar yaşanıyor. Fakat bu konuda sorunlara rağmen önemli mesafeler alındı. Belediyeler ile iş birliği içinde bu sorunların üstesinden gelmek zorundayız. Her şeye rağmen çok önemli gelişmeler yaşandı. İleriye yürüyeceğiz" dedi.

2023'E KADAR 6,5 MİLYON BİRİM DÖNÜŞTÜRÜLECEK 

Yeşil ve sürdürülebilir binalara yönelik “Sürdürülebilir şehirler ve binalar konusu da son derece önem arz ediyor. Ülkelerin gelişmişliğinin en önemli göstergesi şehirleşmedir. Bir yabancı ülkeye gittiğinizde ilk dikkatinizi çeken husus o şehirlerin caddeleri, çevre duyarlılığı, şehirleşmesidir. Türkiye olarak maalesef plansız programsız yapılaşmalar ile karşı karşıya kaldı. Depremlerle de çok can çok mal kaybettik. Ancak 2012'de Kentsel Dönüşüm Yasası Yönetmeliği çıkartarak insanların daha güvenilir yapılarda yaşamasını mümkün hale getirdik. Şehirciliğe AK Parti olarak büyük önem vermekteyiz. Şehirlerimizde kültürümüzün renklerini yansıtan, alt yapısı sağlam bir çevre planlıyoruz” açıklamasında bulundu. 

Önümüzdeki dönemde şehirleşme planlarının dikey değil yatay yapılaşmalar şeklinde olacağını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, yerel mimariye uygun binalar yapılacağını belirtti. Doğa dostu binalar inşa edeceklerinin müjdesini verdi. Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında ise 1 milyar civarında kira yardımı verdiklerini ifade eden Mehmet Ceylan, 2023 yılına kadar 6,5 milyon bağımsız birimin dönüşümünü tamamlamayı hedeflediklerini aktardı. 

Emlaktasondakika.com/Emine Pile

Kentsel dönüşüm Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan AK Parti