kentsel dönüşüm riskli alan kira yardımı 2015

Kentsel dönüşümde belediyeler neler yapmalı?

Kentsel dönüşüm Uğurcan Tokay 18.05.2015
Emlaktasondakika.com olarak kentsel dönüşümde belediyelere düşen görevleri patronlara sorduk.
ESD - 1999 yılında meydana gelen Marmara depreminin ardından ortaya çıkan yapı stoğunun çürüklüğü ve son olarak 2011 yılında büyük bir hasar oluşturan Van depremi, kentsel dönüşümün tetikleyicisi oldu. Şimdiki Cumhurbaşkanı, o dönemin Başbakan'ı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla başlayan dönüşüm hamlesi İstanbul'da tüm hızıyla devam ediyor.

Özellikle hak sahipleriyle anlaşma konusunda büyük bir görev üstlenen belediyeler, kendi bünyelerinde dönüşüm çalışmalarını sürdürüyor.

Riskli alan ilan edilen bölgeler hangileri?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi kapsamında riskli alan ilan ettiği bölgelerde yenilenme süreci tam gaz ilerliyor. Bağcılar, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beyoğlu, Esenler, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kartal, Küçükçekmece, Pendik, Sarıyer, Sultangazi, Tuzla, Üsküdar, Zeytinburnu ilçelerinde toplam 1106 hektarlık alanda çalışmalar aralıksız devam ediyor. Son olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yapılan oylamayla Üsküdar'ın Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'nde dönüşümün startı verildi.          

Her ay ne kadar kira yardımı yapılıyor?

Kentsel dönüşüm kapsamında proje üretecek firmalar, hak sahiplerine taşınma ve kira parası da ödüyor. Aynı şekilde devletten aylık 730 lira kira desteği alan hak sahiplerine ödemeler konusunda büyük bir destek söz konusu.

Kentsel dönüşümde kira yardımı ne kadar oldu?

Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü'nün 2015 yılı Nisan ayı verilerine göre İstanbul'da 232 milyon olmak üzere toplamda 398 milyon 9 bin liralık kira yardımı gerçekleşti. Aynı dönem içerisinde yapılan kira yardımı Ankara'da 31 milyon lira, İzmir'de ise 35 milyon lira olarak açıklandı.

Emlaktasondakika.com ekibi olarak dönüşüm alanında faaliyet gösteren firmaların patronlarıyla konuştuk, çarpıcı yanıtlar aldık.

Süleyman Çetinsaya- Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı

Kentsel dönüşümde belediyelere düşen öncelikli görev, birinci görevleri olmalı. Dönüşümde belediyeler mutlaka firma ile hak sahiplerinin arasında olması gerekiyor. Müteahhitler olarak, hak sahiplerini ikna etmeye çalışsak yıllar sürer. Bu nedenle kentsel dönüşümde belediyeler aracı olmalı.

İnanç Kabadayı- EgeYapı Group

Dönüşüm, önümüzdeki 20 yıl boyunca hem sektörümüzün hem ekonomimizin en önemli gündem başlığı olacak. Kanun çıktıktan sonra belli adımlar oldu ancak belediyelere ciddi görevler düşüyor. Bunların en başında blok veya bina dönüşümünden adasal bazda dönüşüme gitmek lazım. İlk amacımız tabi ki depreme karşı dayanıklılığı sağlamak. Hızlı bir dönüşüm şart ancak sadece binaların yenilenmesinden ziyade tüm sosyal donatıların düşünülmesi lazım. Bu da emsal arttırarak olmaz. Toplumsal düşüncemim gelişmesi lazım. Arazi maliyeti bizim ham maddemiz. Bizler, araziyi ne kadar cüzi elde edersek o kadar ucuza konut satıyoruz.

Kaan Yücel- Piyalepaşa Gayrimenkul Genel Müdürü

Belediyeler, kentsel dönüşümün doğal bir parçası. Çünkü belediyeler, bölgedeki insanlarla sürekli iç içe. Dolayısıyla belediyelerin hem hak sahiplerine hem de firmalara yardımcı olması gerekiyor. Belediyenin dahil olduğu dönüşümlere hak sahipleri güven duyuyor. Ayrıca ruhsat aşamasında daha hızlı olunabilirse, dönüşüm daha sağlıklı ilerleyebilir.

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

 

kentsel dönüşüm kentsel dönüşümde belediyelere düşen görevler