murat kader

Kentsel dönüşüm, şehirlerin yetersizliğini ortaya çıkardı!

Kentsel dönüşüm Uğurcan Tokay 26.02.2015
Murat Kader, Adana'da katıldığı kentsel dönüşüm zirvesinde konuştu. Kader, dönüşümün şehirlerdeki yetersizliği ortaya çıkardığını söyledi.
ESD - Adana'da düzenlenen Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Zirvesi'nde Yüksekten Uçanlar isimli oturuma katılan 2 Design Mimarlık Kurucu Ortağı Murat Kader, kentlerin hayatında dönüşümün çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Kent erozyona uğradı

Adana'nın büyükşehir belediyelerinin kurulmasında büyük bir rol oynadığını ancak kentin, zamanla vasıflı insanlarını kaybettiğini dile getiren Kader ‘Burada binlerce kişiyle görüştük ve nitelikli yaşam alanlarının erozyona uğradığı ortaya çıktı. Genel olarak olaylara ekonomik açıdan bakılınca da bu erozyon kaçınılmaz oldu' diye konuştu.

Türkiye deneysel bir alan

Kentsel dönüşümün büyük bir fırsat olduğunu dile getiren Murat Kader '11 milyon metrekarelik alanı başta İstanbul olmak üzere tüm kentlere kazandırdık. Dönüşüm kapsamında büyük master planlar hazırladık. Türkiye, büyük bir deneysel alan olduğu için Afrika ülkeleri, buradaki dönüşümü inceleyip kendisine örnek alıyor' dedi. Murat Kader, Tanzanya'daki 2.4 milyon metrekarelik dönüşüm alanının planını da kendilerinin hazırladığını söyledi.

Şehirlerimiz yetersiz

Kentsel dönüşümün, şehirlerin yetersizliğini ortaya çıkardığını ve ihtiyaçların her geçen gün arttığını belirten Kader ‘İstanbul 1965'lerde 1.5 milyon metrekareydi. Bu dönemde atıkların bırakıldığı bir alan vardı. Bugün o alan dönüştürüldü. Adana'da da belediyeler ve büyükşehir el ele vererek gecekonduları dönüştürebilir. İstanbul'da Piyalepaşa bölgesinde uygulanan sistem, burada da gerçekleştirilebilir' dedi.

emlaktasondakika

 

adana kentsel dönüşüm zirvesi murat kader iki design