2. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi

“Kentsel dönüşüm, şehirlere kimlik kazandıracak”

Kentsel dönüşüm Emine Pile 25.02.2015
Kentsel Dönüşümde Yeni Dönem Yeni Hedefler başlığı altında 2. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi'nde sektörün önde gelen isimleri katıldı.
ESD - Management Plus Danışmanlık ve Eğitim tarafından organize edilen 2. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi, emlaktasondakika.com farkıyla canlı olarak tüm hızıyla devam ediyor. 

Türkiye'de kentsel dönüşüm süreci içerisinde yapılması gerekenleri ve kentsel dönüşümün sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasal boyutunu değerlendiren İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, kongrede önemli açıklamalarda bulundu. Kentsel dönüşümün önümüzdeki dönemde ekonominin lokomotifi olacağını aktararak vatandaş nezdindeki öneminin arttırılması gerektiğini ifade etti. 

KONGREDEN CANLI YAYIN İÇİN TIKLAYIN!

Türkiye'de bundan sonra kentsel dönüşüm için daha hızlı yol alınması gerektiğini ve destek vereceklerini açıklayan Tellioğlu, 21 milyon yapı stoğunun çürük olduğunu ve küçük depremlerde yıkılmaya yüz tuttuğunu belirtti.

Türkiye'nin Körfez depremi, Düzce ve Van depremi sonrası bu gerçekle yüzleşmesi gerektiğini aktararak 2013 itibariyle kentsel dönüşümün başladığını belirten Tellioğlu, bazı zorluklarla karşılaşıldığını söyledi. Bazı menfaatçilerin, vatandaşın bilgisizliğinin ve bazı belediyelerin kentsel dönüşümü durağan noktaya getirdiğini açıkladı. 

Kentsel dönüşüm, şehrin dönüşümü...

Şehirleri bir kimlik bir ruh kazandırmak amacıyla yapılması gerektiğini anlatan İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, kentsel dönüşümün, ada, mahalle hatta kent dönüşümü sistemi üzerine düşünülmesi gerektiğini aktardı. Ayrıca kentsel dönüşümün bir şehrin dönüşümü olduğunu söyledi. 

Yeşil sertifikalı binaların da geliştirilmesi gerektiğini söyleyen Tellioğlu, şehirde yoğunluk transferlerinin de önemine değindi. Van'da böyle bir örneğin olduğunu anlatan Tellioğlu, fiziki yapıya uygun bir çalışma yapıldığını aktararak vatandaşın sağlıklı olmayan zeminlerden başka alanlara taşındığını ifade etti.

Tüm sektör elini taşın altına koymalı!

Sektördekilerin 3'te 1'inin çürük olduğunu belirten Tellioğlu, başarılı bir kentsel dönüşüm için tüm sektör aktörlerinin elini taşın altına koyması gerektiğinin altını çizdi. 

Son olarak da İMKON olarak bu bilincin içerisinde olduklarını ve destek verdiklerini aktardı. Bu anlamda daha güçlü olacaklarını belirterek sözlerini tamamladı.   

Emlaktasondakika.com - Canlı 

2. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi kentsel dönüşüm Tahir Tellioğlu İMKON