Kentsel dönüşüm için yıkılan binaların hafriyatı yol yapımında kullanılacak!

Kentsel dönüşüm için yıkılan binaların hafriyatı yol yapımında kullanılacak!

Kentsel dönüşüm 17.10.2012 15:00

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yıkılacak binaların moloz ve hafriyatı yol yapımında kullanılacak

 

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında yaklaşık 1,5 milyon konutun yıkılıp yeniden yapılması planlanıyor. Yıkım sonucunda ortaya çıkacak tonlarca moloz yığını İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Çevre Koruma ve Atık Maddeleri Değerlendirme AŞ (İSTAÇ) tarafından değerlendirilecek.
 
Bir ay içinde tamamlanacak projeyle kentin 15 yıllık hafriyatlarının nasıl depolanacağı, bertaraf edileceği ve ayrıştırılıp ekonomiye kazandırılacağı belirlenecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “İnşaat atıklarını depolama imkânımız yok. Hafriyatın düzgün ve çevreyi kirletmeyecek şekilde düzenlenmesi gerekiyor. İSTAÇ'ın çalışmasıyla yıkımlardan çıkan malzemelerin bir kısmı, yaptığımız isale hatlarında ve yolların alt zemininde kullanılabilir.'' açıklamasını yaptı.
 
Hafriyat sektörü ise çıkan atıkları dökecek yer bulamıyor. Anadolu Yakası Hafriyatçılar Derneği Başkanı Abdülkadir Kucak, “Avrupa yakasında İSTAÇ'a ait döküm tesisi yeterli ancak Anadolu yakasında döküm alanı bulamıyoruz.” dedi.