kentsel dönüşüm projesi

Kentsel dönüşüm hızlanıyor

Kentsel dönüşüm 07.12.2017 16:10

Başkan Tüzgen, (RE) 360 Gayrimenkul Buluşması'nda yaptığı konuşmada, bakanlığın büyük bir kentsel dönüşüm seferberliği başlattığını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Dönüşüm Alanları Daire Başkanı İsmail Tüzgen, İstanbul'da düzenlenen Real Estate (RE) 360 Gayrimenkul Buluşması'nda yaptığı konuşmada, bakanlığın 2012 yılında büyük bir kentsel dönüşüm seferberliği başlattığını söyledi. Seferberliğin ardından geçen 5 yılda 1 milyondan fazla konutun kentsel dönüşüm kapsamına alındığını söyleyen Tüzgen, “Son 5 yılda 3.5-4 milyon nüfusun yaşadığı konutlar kentsel dönüşüm kapsamına alındı” bilgisini verdi. 

Tüzgen, bakanlığın sermaye piyasası araçlarını gayrimenkul sektöründe kullanma gündemine nasıl geldiğini şöyle anlattı: “2012 yılından itibaren birçok proje geldi. Türkiye'de 217 tane projemiz var şu anda. Bu projelerin finansmanının hepsinin merkezi hükümet ya da bakanlık tarafından yapılması mümkün değildi. Bunun için de birtakım çalışmalar yaptık. Aslında sertifikaların tebliği 2013 yılında, sektörde satışların, karların en üst noktaya ulaştığı yılda yayınlandı. O yüzden dikkati çekmedi, sönük kaldı.