kentsel dönüşüm

'Kentsel dönüşüm, bütüncül olarak gerçekleştirilmeli'

Kentsel dönüşüm Emine Pile 24.10.2016
İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir'deki kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında önemli bilgiler verdi.
İTO ve Garanti Bankası ortaklığında düzenlenen "Kentsel Dönüşüm ve Finansman Modelleri" konulu seminerde konuşan Ekrem Demirtaş, "Yaklaşık 12 bin inşaat üyemiz ile kentsel dönüşüme katkı koymak istiyoruz" dedi. 

Demirtaş, İzmir'in Karabağlar, Menemen, Narlıdere, Karşıyaka, Kemalpaşa, Buca ilçelerinin kentsel dönüşüm alanı ilan edildiğine işaret ederek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Karabağlar'da 540 hektarlık, İzmir Büyükşehir Belediyesinin de çeşitli ilçelerde belirlediği 6 kentsel dönüşüm alanı olduğunu hatırlattı. 

İmalat ve ticaret alanlarının dönüşümünü de içermeli

İzmir'deki inşaat sektörünün içinde bulunduğu bir oluşumla sağlıksız alanlarda nitelikli, çağdaş, güvenilir, kent kimliğine sahip yaşam alanları yapmak istediklerine dikkati çeken Demirtaş, şunları kaydetti:

"Kentsel dönüşüm denince direkt olarak konut alanların dönüşümü akla geliyor. Halbuki kentsel dönüşüm, sadece konut alanlarının değil, imalat ve ticaret alanlarının dönüşümünü de içermeli. Bu durumda sürdürülebilir ve kalıcı kentsel dönüşüm mümkün olmuyor. Alan bazında bütüncül olarak kentsel dönüşüm gerçekleştirilmeli. Böylece yaşam kalitesini yükselten alanlar oluşturulabilir. Bu kadar kötü kullanılan İzmir'imizde kentsel dönüşüm kaçınılmaz. Aksi halde bizden sonraki nesiller de çirkinlikler içinde yaşamaya devam edecekler. Yaklaşık 12 bin inşaat üyemiz ile kentsel dönüşüme katkı koymak istiyoruz."

Garanti Mortgage Genel Müdürü Murat Atay da kentsel dönüşümü, Türkiye'deki riskli yapıların yenilenmesi, vatandaşların güvenli, insan odaklı yaşam alanlarına kavuşması açısından önemsediklerini vurguladı. 

Toplantıya, banka yöneticileri ve İzmir Ticaret Odası inşaat meslek grubu üyeleri katıldı.

izmir kentsel dönüşüm dönüşüm ekrem demirtaş