İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Değerlendirilmesi Projesi

Kentsel dönüşüm atıkları geri dönüşüme kazandırılıyor

Kentsel dönüşüm Emine Pile 13.05.2015
İstanbul’da son yıllarda hızla artan kentsel dönüşüm projeleri birçok sektörü de harekete geçirdi. Bunlardan biri de hiç kuşkusuz geri dönüşüm…
İstanbul Büyükşehir Belediye şirketleri İSTON ve İSTAÇ AŞ, kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan binalardan çıkan molozları geri dönüşüm ile yeniden kullanıma kazandıracak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen "İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Değerlendirilmesi Projesi" ile kentsel dönüşüm sırasında ortaya çıkan molozlar, geri dönüşüme tabi tutularak yeniden kullanıma kazandırılıyor.

Altyapı malzemeleri üretilecek!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin geri dönüşüm ve çöp depolama şirketi İSTAÇ AŞ ile beton malzemeden şehir mobilyaları üreten şirketi İSTON AŞ, beton atıklarından altyapı malzemeleri üretmeye başladı.

İSTAÇ'ın Arnavutköy Bolluca'daki kentsel dönüşüm atıkları depolama ve ayıklama tesislerinde, beton atıkların ayrıştırılması işlemi gerçekleştiriyor.

Bu işlemin ardından çıkan yeniden kullanılabilir beton malzeme, İSTON tarafından işlenerek, kaldırım, parke taşı, hazır beton, betonarme boru ve bordür taşı haline getiriliyor.

kentsel dönüşümden geri dönüşüme İSTON İSTAÇ İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Değerlendirilmesi Projesi