kentsel dönüşüm

“İzmir, İstanbul’a göre dönüşümde daha iyi şartlarda!”

Kentsel dönüşüm Emine Pile 15.12.2014
Mimar Brigitte Weber, İzmir’in daha Avrupalı bir şehir olduğunu ve kentsel dönüşümde İstanbul’a göre daha iyi şartlarda bulunduğunu belirtti.
AKG Gazbeton'un “Tasarımın Binbir Yüzü” etkinliği için İzmir'de bulunan mimar Brigitte Weber, dönüşüm sürecine yakın dönemde giren İzmir'in İstanbul'a göre daha iyi şartlarda olduğunu söyledi. Trump Towers ve Next Level gibi projelerde AKG Gazbeton ile çalıştıklarını söyleyen Weber, “Projelerimde AKG Gazbeton'u tercih etmeye devam edeceğim” dedi.

Türkiye'nin en büyük yerli gazbeton üreticisi AKG Gazbeton, Türkiye'deki projelerde imza yetkisi alan ilk yabancı mimar olan Brigitte Weberİzmir'de sektör temsilcileri ile bir araya getirdi.

Weber, İzmir'deki kentsel dönüşüm süreciyle ilgili, “Kentsel dönüşüm İzmir'de, İstanbul'dan daha farklı, daha hızlı ve belki de daha doğru bir yön alabilir. İzmir, İstanbul'a göre daha Avrupalı bir kent” diyerek kentsel dönüşüm sürecinde İzmir'in avantajlı bir duruma sahip olabileceğini ifade etti.

İzmir'de proje gerçekleştirmek konusunda  heyecanlı ve istekli olduğunu belirten Weber, “İzmir'deki hareketlilik son 3 yıldır İstanbul'dan görülüyor. Öncesinde nedenini bilemediğim bir direnç vardı ancak artık İzmir'de çok güzel projeler yapılıyor, İzmir'den gelecek proje teklifleri bize heyecan verir” dedi.

Mecidiyeköy'ün hızı, Trump Towers'ın mimarisinde yansıma buldu!

Brigitte Weber Mimarlık ofisinde çalışmalarını sürdüren ve 1995 yılından bugüne kadar 150'den fazla projede imzası bulunan Weber, sektörün İzmirli paydaşlarıyla İzmir Mimarlık Merkezi'nde “Trump Towers İstanbul – Bir Semtin Dönüşümü” anlatısıyla projesinin detaylarını paylaştı.

Trump Towers'ın Mecidiyeköy'den Kuştepe'ye kadar olan alana değer kazandırdığını söyleyen Weber, “Projenin bölgeye kazandırdığı değer nedeniyle anlatıda ‘Bir Semtin Dönüşümü' ifadesini kullandık” dedi.

Trump Towers'ın bulunduğu bölgede günlük insan trafiğinin 4 milyon olduğunu söyleyen Weber, “Bina asimetrik eğimli tasarımı ile hareket halinde bakıldığında dönüyor hissi veriyor. Mecidiyeköy'ün hızını ve hareketliliğini yapıya bu tasarım ile yansıttık” dedi.

Trump Towers ve Next Level projelerinin mimarisi, iç mimarisi ve kontrollörlüğünü de üstlenen Brigitte Weber, “projelerimizde en dikkat ettiğimiz unsurlardan bir tanesi, işin başında neyi taahhüt ediyorsak sonunda da aynı şekilde işi teslim etmemizdir. Günümüzde projelerin tanıtımında gösterilen yapı ile proje tamamlandığında teslim edilen yapı bir olmuyor. Bu da hedef kitleyi yanlış yönlendirmek anlamına geldiği için etik bulmuyoruz” dedi.

“AKG Gazbeton'u tercih etmeye devam edeceğim”

Modern gökdelenlerden tarihi binaların restorasyonuna, binicilik tesislerinden öğrenci hostellerine, otel projelerine kadar zengin proje yelpazesi sahip bir mimarlık ofisi olduklarına da değinen Weber, AKG Gazbeton ürünlerini tercih ettiği Trump Towers ve Next Level projelerinde yaptığı seçimden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi. 

Weber, “Gazbetonun çevreci yapısı ve güçlü yalıtımı projelerimde tercih sebebimdir” dedi. Yeni  projelerine de değinen Weber, “Üzerinde çalıştığımız projelerimiz var. Umarım bir gün İzmir'de de bir proje gerçekleştirme şansımız olur ve diğer projelerde  olduğu gibi AKG Gazbeton ile çalışma şansı yakalarız. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da AKG Gazbeton'u tercih etmeye devam edeceğim” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Tasarımın Binbir Yüzü Brigitte Weber kentsel dönüşüm İzmir İzmir'de kentsel dönüşüm