bakan

'İstanbul ve Ankara'da yoğunluk artışı cinayettir'

Kentsel dönüşüm Uğurcan Tokay 08.10.2016
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde yoğunluk artırıcı çalışmaların cinayet olduğunu söyledi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, gündemle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Büyükşehirlerdeki yoğunluk artışına da değinen Özhaseki ‘İstanbul ve Ankara'da yoğunluk artıran her türlü çalışma, bana göre cinayettir. Cinayet bir insanı öldürmektir, doğru ama yoğunluk artırıcı çalışmalarda şehirleri öldürmektir. Yoğunluk artırılabilir ama yoğunluk artışının olacağı yerler bellidir. Ya kentsel dönüşümde kullanırsınız, ya da tüm mahalle istifade eder. Şahıs bazlı menfaat getirecek yoğunluk artışına savaş açtık. Biz de bakanlık olarak kendimizi kayıt altına alıyoruz. Eğer yaparsak bunun mazeretlerini de çıkıp açıklayacağız. 1999 öncesi yapılan yapıların büyük bir bölümü dönüşüme esas. Vatandaşlara tavsiyem depremsellik açısından sağlamlığın kontrol edilmesidir' diye konuştu.

Kentsel dönüşümde istenen seviyede değiliz

Kentsel dönüşüm hakkında da bilgiler veren Bakan Özhaseki ‘2012 yılında kentsel dönüşümle ilgili yasa yürürlüğe girdi. Birçok ilde çalışmalar devam ediyor. 4 ana başlıkta çalışmalar devam ediyor. 4 yılda kentsel dönüşümde istediğimiz hıza ulaşamadık. Bugüne kadar yapılan çalışmalar ancak 3 milyon 100 bin kişiyi ilgilendiriyor. Bizim amacımız bu değil, en az Türkiye'nin yarısında kentsel dönüşümü gerçekleştirebilmek. Bu nedenle yeni yasalar ve yönetmelikler yapıp işi hızlandırmamız gerekiyor. Hangi partiden olursa olsun, kentsel dönüşüm yapmak isteyenler, dosyası doğruysa biz yardımcı olacağız. Kimse partiyi bahane edip işten kaçmasın' ifadelerini kullandı.

Terör bölgesinde masraf 10 milyar lira

Terör nedeniyle zarar gören bölgeleri de değerlendiren Özhaseki ‘7 bölgede 35 bin konut yapacağız. Terör bölgelerinde hasar masrafı olarak karşımızda 10 milyar liralık bir rakam var. Biz, vatandaşların mağduriyetini kaldıracağız. Evleri biz boşaltın dedik, insanlar boşalttı. Orada insanların zararlarını biz temin edeceğiz, devlete yakışan bu' dedi.

Türkiye'de 326 hektar askeri alan var

Askeri bölgelerin taşınmazı ve alanların değerlendirilmesiyle ilgili konuşan Özhaseki ‘Askeri alanların dönüşümüyle ilgili 3 bakanlık koordinasyon halindeyiz. Bize düşen, Türkiye'deki askeri alanları tespit etmek. Sonra nasıl kullanıldığını tespit edip, o alanlarda neler yapılabilir bunu belirlemeliyiz. Koordinasyon halinde olduğumuz Maliye ve Milli Savunma Bakanlığı'yla hangi askeriyenin nereye taşınacağını tespit etmeliyiz. Yaptığımız tespitler sonucunda 326 bin 200 hektarlık askeri güvenlik bölgesi var. İstanbul'daki rakam 13 bin 200 hektar, Ankara'da 7 bin hektar civarında askeri alan var' ifadelerini kullandı.

askeri alanların dönüştürülmesi kentsel dönüşüm son durum 2016 mehmet özhaseki