İstanbul Büyükçekmece’de kentsel dönüşüm başladı!
Haberler / Kentsel Dönüşüm / İstanbul Büyükçekmece’de kentsel dönüşüm başladı!

İstanbul Büyükçekmece’de kentsel dönüşüm başladı!

Kentsel Dönüşüm 23.09.2012 14:48

Büyükçekmece Belediyesi, depreme dayanıksız binaların yıkılması için başlatılan Kentsel Dönüşüm Projesi’ni hayat geçirdi

 

Büyükçekmece Belediyesi, depreme dayanıksız binaların yıkılması için başlatılan Kentsel Dönüşüm Projesi'ni hayat geçirdi.

Büyükçekmece Belediyesi tarafından depreme dayanıksız olan ve cami imamlarının lojman olarak kullandığı 5 katlı bir bina, Büyükçekmece Zabıta Müdürlüğü ve Akkaya İnşaat tarafından yıkıldı. Yıkım öncesi konuşan Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, “35'ten fazla binayı geri dönüşüme kattık. Şehrin göbeğinde olan modern ama tehlikeli 5 katlı bu binayı bugün yıkacağız. Bu binanın yıkılması için depreme bile gerek yok, çok dayanıksız. Biz bu binada yaşayanlara durumu anlattık. Kendileri taşındılar. Burayı kentsel dönüşüme tabi tuttuk. Yeni yapılan binaların ardından kendileri oraya yerleşecek” şeklinde konuştu.

“Vatandaşın kentsel dönüşüm kapsamında razı olduğu şartlar var” diyen Başkan Akgün, “Bu razı oldukları şartların en başında vatandaşların binasını yıkıp, yerine tekrar dayanıklı bina yapmak geliyor. Biz bunu bizzat yaşadık gördük. Böyle olunca kolaylıkla vatandaşla anlaşma sağlanıyor” diye konuştu.

Akgün, “Kumburgaz'da özellikle denize yakın yerlerde, sahilinin o taraflarda kentsel dönüşüme ihtiyaç var. Büyükçekmece, İstanbul'da kentsel dönüşüme en az tutulan ilçedir” dedi.

“Peynir bundan daha serttir” diyerek eliyle 16'lık demiri kıran Başkan Akgün, “16'lık demir 2-2,5 milimlik olmuş ve ben elimle kırıyorum. İşte İstanbul'da eski binaların tamamı böyle peynir gibi” diye konuştu. Daha sonra eliyle yıkılan binanın karşısındaki kırmızı binayı gösteren Akgün, “Bu binanın yıkımının hemen arkasından en kısa zamanda bu binayı da yıkacağız. Biz hiç kimseye zarar ziyan vermeden, hatta onların en karlı çıkacağı şekilde kentsel dönüşümü gerçekleştiriyoruz. Kimse mağdur edilmeyecek, hatta kazançlı olacak. Belediye ve müteahhitlerle Büyükçekmece'de can ve mal riskini askeri düzeye dönüştürmede kararlıyız” ifadesini kullandı. Akgün, Büyükçekmece'deki kentsel dönüşümün 2 yıla kadar biteceğini de belirtti.

Yıkılan binada ikamet eden Mithat Yazıcı, “Ben en alt katında dernek olarak kullanılan dairenin sahibiydim. Bu binayı biz kendi ellerimizle yaptık. 35 yıllık bir bina. Şu an yıkılıyor. Memnunum, daha dayanıklı olacak” diye konuştu.

Büyükçekmece Belediyesi Merkez Camii yanındaki binanın yıkımı büyük bir titizlikle gerçekleştirildi. Yıkımı ilgiyle izleyen Büyükçekmeceliler, cep telefonlarıyla yıkım anını kaydetti.

Haber X