uğurcan tokay irfan şükrü yağcı

Fikirtepe'de kentsel dönüşümün bitiş tarihi belli oldu!

Kentsel dönüşüm Uğurcan Tokay 04.04.2016
Fikirtepe Platformu Genel Müdürü İrfan Şükrü Yağcı, bölgedeki dönüşüm sürecinin 2023 yılına kalmadan tamamlanacağını açıkladı.
Kentsel dönüşümün tüm hızıyla devam ettiği Fikirtepe'de binalar yükselmeye devam ediyor. Günde ortalama 30 daire satışının gerçekleştiği bölgede çalışmalar bittiğinde 160 bin kişi yaşayacak. 57 adanın 14'ünde inşaatın devam ettiği Fikirtepe'de 80 bin liralık yeri için 2 milyon dolar talep eden hak sahipleri de oldu. Bu, bölgede dönüşüm sürecinde yaşan problemlerin en büyük nedeni olarak gösteriliyor.

Emlaktasondakika.com olarak görüştüğümüz Fikirtepe Platformu Genel Müdürü İrfan Şükrü Yağcı, bölgenin son durumunu değerlendirdi. İşte Yağcı'nın açıklamaları…

Her gün ortalama 30 daire satılıyor

“Fikirtepe'nin gelişmesi engellenmeye çalıştı. Bu bölge meyve veren bir bölge. Burada her gün ortalama 30 daire satılıyor. Fikirtepe genelinde 35 bin daire ve 2 bin 500 ticari alan inşa ediliyor. Bölgedeki arsa sahipleri birbirini çok etkiliyor. Herkes en sona kalıp müteahhitle iyi pazarlık yapmak istiyor. Fikirtepe'de ortalama oran yüzde 55-45 şeklinde ilerliyor”

80 bin liralık yere 2 milyon dolar isteyenler var

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bunun önüne geçmek için 3'te 2 yasasını çıkardı. Ancak bu kanun tam anlamıyla uygulanmadığı için problemler yaşanıyor. Bunun uygulanmamasının nedeni ise o dönem, kamulaştırma için ödenecek bir kaynağın bulunmaması. Yüzde 98'e gelen bir müteahhit dahi arsa sahibiyle anlaşamıyor. Yani yüzde 55 değil, yüzde 300 isteyen hak sahipleri oldu. 80 bin liralık yer için 2 milyon dolar isteyenler oldu”

160 bin kişi yaşayacak

“Fikirtepe genelinde 40'ın üzerinde firma var. Bir adada 75 parsel bulunmakta. Herhangi bir firma kendi adasında yüzde 50'den fazla anlaşma sağladıysa derneğimize üye olabiliyor. Ancak platformumuz herkese açık bir oluşum. Fikirtepe'de 160 bin kişinin yaşayacağını öngörüyoruz”

800 metrelik cadde bölgeyi uçuracak

“Fikirtepe denince akla ilk olarak Mandıra Caddesi geliyor. Halbuki dönüşen Fikirtepe'nin merkezinde bir prestij merkezi oluşuyor. 70 metre genişlik ve 800 metre uzunluğa sahip. Buradaki yol da 15 metre genişlikte olacak. Burası, E5 bandındaki Yumurtacı Abdi Bey Caddesi'nden Mandıra Caddesi'ne doğru gelişiyor”

İstanbul ilk depremde çok üzülür

“Burada artık acele kamulaştırma değil, müteahhitler kendi bünyesinde sorunları aşmak için çalışıyor. Uzlaştırma modeliyle müteahhitlerle hak sahipleri ilerlemeye çalışıyor. Yüzde 99 anlaşıp problemli arsalarda sorunlar çözülecektir. Kentsel dönüşüm süreci hızlanmazsa İstanbul ilk depremde çok üzülür. Çünkü bu proje bir rant dönüşümü değil, bir yaşam dönüşümü. Fikirtepe'nin riskli alan olmasıyla ilgili dahi bir çok dedikodu çıktı. Burası, üzerindeki yapılardan dolayı riskli alandır”

Fikirtepe'de kentel dönüşüm 2023'te bitecek

“Fikirtepe'nin tamamı 2023'e gelmeden bitmiş olur. Bir adada inşaat 2-3 yıl sürer. Burada 35 bin konut çok fazla bir rakam değil. TOKİ bir yılda 60 bin konut üretip satacağız diyor. 2017 ve 2018'deki teslimlerle birlikte dönüşüm daha da hızlanacak. Bölgede 57 adanın 14'ünde inşaat devam ediyor. Kalan adalarda ise hak sahipleriyle görüşmeler sürüyor”

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

fikirtepe kentsel dönüşüm fikirtepe kentsel dönüşüm son durum fikirtepe kentsel dönüşüm bitiş tarihi