fikirtepe kentsel dönüşüm son durum

Fikirtepe'de 80 bin liralık daire 1,5 milyon lira oldu!

Kentsel dönüşüm Uğurcan Tokay 01.04.2016
Master plan çerçevesinde kentsel dönüşümün devam ettiği Fikirtepe'de arsa sahipleri önemli kazançlar sağladı.
İstanbul'da kentsel dönüşüm denince akıllara gelen ilk bölge Fikirtepe'yle ilgili son dönemde ilginç haberler çıkmaya başladı. Ara sokakların tehlikeli hale geldiği, hırsızların bölgeyi mesken edindiği iddia edildi. Çıkan haberlerin ardından bölgeyle ilgili farklı görüşler ortaya çıktı. Özellikle Fikirtepe'de dönüşümün bitmeyeceği iddiaları gündeme bomba gibi düştü.

Emlaktasondakika.com olarak bölgenin nabzını yerinde tuttuk. Dönüşüm sürecinin tıkandığı iddia edilen semti, Fikirtepe Platformu Genel Müdürü İrfan Şükrü Yağcı'ya sorduk. Bölgede kentsel dönüşümün devam ettiğini ifade eden Yağcı, herhangi bir problemin olmadığını ve master plan çerçevesinde firmaların projelerini üretmeye devam ettiğini söyledi.

İşte Fikirtepe Platformu Genel Müdürü İrfan Şükrü Yağcı'nın emlaktasondakika.com'a yaptığı özel açıklamalar…

Fikirtepe'de işler master plana göre ilerliyor

“19 Ocak 2016 tarihinde İBB tarafından onaylanmış bir Fikirtepe master planı var. Bölgedeki projeler bu plana göre yükseliyor. Ayrıca semtte arsa sahipleriyle müteahhitler arasındaki problemleri hukuk komisyonumuzla çözüyoruz. Bu kapsamda hızlı bir şekilde ilerliyoruz”

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=fikirtepe+kentsel+d%c3%b6n%c3%bc%c5%9f%c3%bcm'>fikirtepe kentsel dönüşüm</a> master planı

İşte Fikirtepe bölgesinin master planı...

80 bin liralık daire 1,5 milyon lira oldu

“2010'da 80-100 bin liraya Fikirtepe'de daire vardı. Ancak o evlerin sahipleri bugün 1 milyon 500 bin liralık bir konutla kat karşılığı olarak müteahhitle anlaşıyor. Burada arsa sahiplerinin ciddi bir kazancı var. Bu kazancın gerçeğe dönüşmesi için, tıkanmış sürecin iyileştirilmesi gerekiyor”

18 milyar dolar büyüklükte olacak

“2010'da 100 bin lira değerinde olan yapılar vardı ve burası varoş diye adlandırılıyordu. O zamandan bugüne 5 yıl geçti. Fikirtepe 18 milyar dolarlık bir ekonomik hacme sahip olacak. Burada yapı dönüşümünden ziyade yaşam dönüşümü yapılıyor. Platforma üye olan firmalar, bölgenin yüzde 60'ıyla anlaşmış durumda”

İlk teslimlerle birlikte bölgenin değeri yükselecek

“Fikirtepe Platformu'na üye firmaların 22'si hak sahipleriyle yüzde 100 oranında anlaştı. Ayrıca bölgede 14 firma ruhsat aldı ve işlerine devam ediyor. 14 projenin teslimleriyle birlikte Fikirtepe'nin değeri daha da ortaya çıkacak. O andan itibaren fiyatlar iki kat artacak”

Platform bölgeyi sahipleniyor

“Fikirtepe Platformu Fikirtepe'yi sahiplenmek için kuruldu. 2015 yılının Haziran ayından itibaren düğmeye bastık. İlk olarak 7 firmayla başladık daha sonra üye sayımız 17 firmaya çıktı. Ekim 2015'te basınla ilk kez bir araya geldik. Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Derneği'nin komisyonlarını kurduk. Teknik ve altyapı komisyonu, hukuk komisyonu, halkla ilişkiler ve idari işler komisyonumuz var. Bölgedeki problemleri çözmek için var gücümüzle çalışıyoruz”

Fikirtepe'de fiyatlar çok yükselecek

“Fikirtepe'nin değeri anlaşılmaya başladı. 15 gün içerisinde bölgedeki fiyatlar yükseldi. Semtte 2016 sonunda ilk konut teslimleri başlayacak. Şu anda metrekaresi 7-8 bin lira olan konutlarda rakamlar 15 bin liraya yükselece.k ve bu sadece 8 ay içinde meydana gelecek. Fikirtepe'de kentsel dönüşüm bitmeyecek gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor ancak böyle bir durum söz konusu değil. Bölgede 5 yılda arsa sahipleri büyük kazançlar elde etti. Burada kentsel dönüşüm tüm hızıyla devam ediyor ve 2023 yılına varmadan Fikirtepe'nin dönüşümü bitmiş olacak”

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

fikirtepe kentsel dönüşüm fikirtepe kentsel dönüşüm son durum fikirtepe platformu