fikirtepe bölgesi

Fikirtepe Platformu'ndan dönüşüm açıklaması!

Kentsel dönüşüm Uğurcan Tokay 29.03.2016
Dönüşümün devam ettiği Fikirtepe'yla ilgili olarak bölge platformundan önemli bir açıklama geldi.
Fikirtepe'yle ilgili son günlerde çıkan haberler üzerine Fikirtepe Platformu bir açıklama yaptı. İşte platformun yaptığı açıklama;

Türkiye'de, 6306 no'lu kanun ile depreme dayanıklı konutlar oluşturma amacı ile başlayan kentsel dönüşüm sürecinin en büyük örneği ve ülkemizin ilk planlı kentsel dönüşüm projesi Fikirtepe'dir. Fikirtepe'deki çalışmalar 2012 yılında başlamış olup 4 yıldır devam etmektedir. Bu çalışmaları hızlandırmak amacıyla geçtiğimiz yıl Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Derneği tarafından Fikirtepe Platformu kuruldu.  

Bugün, 57 adada dönüşümün devam ettiği Fikirtepe'nin çehresi her geçen gün olumlu yönde değişmektedir. Bu değişim için, İstanbul'un sosyal ve kültürel yaşam merkezi olmasına katkıda bulunacak olan Fikirtepe Platformu üyesi 20 inşaat firması çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Fikirtepe Platformu'nun çalışmaları ile haberlere yansıyan‘tehlikeli' ve ‘izbe' algısı örtüşmemektedir. Ortaya çıkan tablo, hem arsa sahipleri hem de oradan ev alan yeni sahipleri bakımından başarılı bulunmakta ve dünyaya örnek olacak bir yaşam alanı ortaya çıkmaktadır. Özellikle şantiye alanlarında firmaların 7 /24 güvelik önlemi aldıklarını sizin nezdinizde tüm kamuoyu ile paylaşmak isteriz. Bunların dışında yine aynı haberlerde belirtilen ve suç unsuru teşkil eden ‘araba hırsızlığı' vb. iddiaları hakkında emniyet güçlerinin çalışmaları Fikirtepe Platformu tarafından yakından takip edilmektedir. 5 yıl içerisinde 160 bin kişinin yaşayacağıFikirtepe tamamlandığında; eğitim merkezlerine, kültür, sanat ve spor aktivitelerinin gerçekleştirileceği tesislere, alışveriş ve yeme -içme alanlarının bulunacağı prestij caddesine ve bölge içerisinde ulaşımı sağlayacak tramvay, füniküler gibi toplu taşıma araçlarına kadar birçok sosyal imkana sahip olacak. 

Fikirtepe Platformu'nun bu hedef doğrultusunda Fikirtepe'nin yeniden, insan odaklı, yaşanabilecek modern bir kent olması için üzerine düşen tüm sorumlulukları yerine getirmeye devam edeceğini belirtmek isteriz. 

 

fikirtepe platformu fikirtepe kentsel dönüşüm Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Derneği