Fikirtepe Platformu ve Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Derneği basın toplantısı

Fikirtepe birleşti! Kentsel dönüşüm tam gaz

Kentsel dönüşüm Emine Pile 10.10.2015
Geçtiğimiz yıllar kentsel dönüşüm konusunun adeta ‘kördüğüm’ haline geldiği Fikirtepe bölgesinde sorunlar yavaş yavaş çözülmeye başladı.
İstanbul Anadolu Yakası'nın en merkezi lokasyonlarından Kadıköy Fikirtepe'de yeni bir dönem başlıyor. Son dönemlerde özellikle büyük inşaat firmalarının gözde bölgeleri arasına giren ve kentsel dönüşüm ile yepyeni bir görünüme kavuşacak olan Fikirtepe'de 17 firma güçlerini birleştirdi. Sorunları çözüp bölgenin tanıtımını amaçlayan ve projelerin hızlandırılması için çalışan 17 inşaat şirketi, Fikirtepe Platformu adı altında bir araya geldi.

İnşaat çalışmalarının hız kazandığı kentsel dönüşüm bölgesinde düzenli yapılaşma, hızlı dönüşüm ve Fikirtepe'nin hem ulusal, hem de uluslararası tanıtımını yapma amacı ile masaya oturan 17 firma, yeni anlaşmalarla yol kat edecek. İmzaları, kiraları, imar planları, ruhsatları, inatçıları derken 4 yıldır dönüşümün sıkıntılı bir şekilde ilerlediği bölge için bir araya gelen platform, örnek bir kentsel dönüşüme imza atacak. 

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Derneği öncülüğünde bölgede proje geliştiren şirketlerden Baysaş, CC Group, Dumankaya, Ekşioğlu, Emay, Erkan Grup, Güral İnşaat, Haldız İnşaat, Nuhoğlu, Pana Yapı, Sefa İnşaat, Selka NSK, Sinanlı Yapı & Yiğit Group, SVR Group, Şua İnşaat, Teknik Yapı ve Vartaş olmak üzere toplam 17 dev şirketin buluştuğu Fikirtepe Platformu, projelerin 2018'de tamamlanması için çalışacak.

Uluslararası arenada tanıtılacak  

Kentsel dönüşüm süreci tamamlandığında daha da önem kazanacak olan Fikirtepe bölgesi, bölge halkı için çok önemli fırsatlar sunacak. Her geçen gün büyük bir değere doğru ilerleyen Fikirtepe, uluslararası fuarların çadırlarında vitrine çıkma imkanı bulacak. 

Üye sayısı 30'a çıkacak 

Dev inşaat firmalarının güçlerini birleştirdiği Fikirtepe Platformu kurulurken üye olacak firmalarda yapı adalarında 3'te 2 çoğunluğa ulaşmış olma şartı arandı. Şu an 57 yapı adasının 20'sinde inşaat çalışmalarının başladığı bölge için hayata geçirilen platformun 30 üyeye kadar çıkacağı tahmin ediliyor.

Fikirtepe Platformu Fikirtepe Kentsel Dönüşüm