esenler havaalanı kentsel dönüşüm projesi

Esenler'in Havaalanı, kentsel dönüşümle uçacak!

Kentsel dönüşüm Uğurcan Tokay 17.02.2015
Konut teslimlerinin 2015 yılı sonunda gerçekleştirileceği Havaalanı kentsel dönüşüm projesinin toplam maliyeti 705 milyon lira olarak açıklandı.
Esenler'de Havaalanı Mahallesi'nde kentsel dönüşüm çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Emlak Konut GYO'nun da yer aldığı bölgede maliyet 705 milyon lira civarında. 100 metrekare büyüklüğe sahip ortalama dairenin fiyatı 500 bin lira olarak belirlenirken bölgede farklı bir sistem uygulanıyor.

Maliyet nasıl karşılanacak?

Toplamda 400 bin metrekarelik inşaatın yapıldığı Havaalanı Mahallesi'nde tüm maliyet, 127 bin metrekarelik inşaat alanının satışından karşılanıyor. Esenler Belediyesi, maliyet ve gelirin sıfıra sıfır olabilmesi için bu yolu tercih etti.

Esenler'de dönüşüm hayat kurtarmak için yapılıyor

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu'da yaptığı açıklamada her mahallede farklı bir konseptin uygulandığını belirtti. Havaalanı Mahallesi'nde 72 bin metrekarelik arsa üzerinde dönüşümün sürdüğünü belirten Göksu ‘Daha önce bu alanın yüzde 80'i binalardan oluşmaktaydı. Devam eden dönüşüm projesi tamamlandığında bu rakam sadece 19 bin metrekare olacak. Esenler'de kentsel dönüşüm rant için değil hayat kurtarmak için yapılıyor' diye konuştu.

Kira yardımı 680 lira

Havaalanı Mahallesi'nde hak sahiplerine aylık 680 liralık kira yardımı ödemesinin devam ettiğini açıklayan Göksu ‘Bu bölgede bitmiş dairelerde metrekare bedeli 5 bin lira civarında. Burada vatandaşlardan alınan gayrimenkulün bedeli 63 milyon lira. Ancak dönüşümden sonra verilecek olanların değeri 567 milyon lira olacak. Bu sayede vatandaş kazanmış olacak' ifadelerini kullandı.

80 metrekare ev bedava

100 metrekare dairesi olan vatandaşa hiçbir ücret almadan 80 metrekare ev verdiklerini belirten Göksu ‘Bölgede yer alan binaların yüzde 100'ü dolu ve hepsi riskli bina kapsamındaydı. Ayrıca tapu var, arsa yok şeklinde kayıp taşınmazlar vardı. Burada devlet eli olmasa böyle problemler hiçbir şekilde çözülemezdi' açıklamasında bulundu.

Havaalanı'nda teslimler 2015 sonunda

Hak sahiplerine 139 bin 478 metrekare brüt alanın verildiği Havaalanı Mahallesi'nde 119 bin 845 metrekarelik bölüm ücret ödemeden tahsis ediliyor. 2015 yılı sonunda teslimleri gerçekleştirilecek olan projede normal konut satışları da devam ediyor.

emlaktasondakika.com

esenler havaalanı kentsel dönüşüm esenler emlak konutları havaalanı Esenler kentsel dönüşüm kira yardımı