esenler-askeri-arazi-kentsel-donusum-sehir-parki

Esenler’deki askeri arazide kentsel dönüşüm başlıyor!

Kentsel dönüşüm 31.07.2017 14:27

Esenler Belediyesi'nin askeri arazideki kentsel dönüşüm projesiyle dünyanın en büyük şehir parkı, İstanbul'a kazandırılacak.

Esenler Belediyesi, Metris Kışlası olarak bilinen arazinin devriyle birlikte hazırlamya başladığı kentsel dönüşüm projesinin planlarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın onayına sundu. Buna göre ilk etapta dönüşmesi gereken 74 bin konutun yaklaşık 45 bini bu alana transferi gerçekleştirilecek. Kalan konutlar ise yerinde dönüşümle yenilenecek. Dünyanın en büyük şehir parkı ve en büyük müzesini de içerisinde barındıracak olan projenin 5 yılda tamamlanması hedefleniyor.

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu'nun toplantı sırasında kentsel dönüşüm süreci ve şehir parkı projesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamalar şöyle;

Dünyanın en büyük şehir parkı Esenler'de olacak

“Esenler sınırları içerisinde bulunan arazilerin devri zaten belediyemize gerçekleşmişti. Biz, bugün itibariyle çalışmalara başladı. Bu park gibi Esenler'de 11 tematik park yapıyoruz. Bu parkla birlikte askeri bölgede 3.3 milyon metrekare park yapılıyor. Bu parkın bir tanesi 2 milyon 680 bin metrekare olacak, bu da dünyanın en büyük şehir parkı olacak. Dünyanın en büyük şehir parkı olacak ve kentsel dönüşümle üretilmiş ilk park olma özelliğini de taşıyacak. Parkın inşası için ortalama 20 bin konutu ortadan kaldırmış olacağız, aynı zamanda parkı üretmiş olacağız”

Esenler'de 74 bin konut dönüşecek

“Depremle ilgili hazırlıklarımızda çok hızlı hareket etmeliyiz. Depremle ilgili hazırlığın tek cevabı var, eski yapıları yenilemek. Bu çerçevede Esenler, yapı stoğu açısından ciddi problemleri olan bir ilçe. Bunun için 2006 verilerine göre Esenler'de 100 bin konut problemliydi. Bunun 26 bini bugün itibariyle yenilendi. Kalan 74 bin konutun yenilenme stratejisi hazırlandı”

45 bin konut transfer edilecek

“Esenler'in 18,5 kilometrekare yüzölçümü var, bunun 7,4 kilometrekaresi yapılaşmış durumda. Bu yapılaşmış Esenler, İstanbul ortalamasına göre en yüksek seviyede. İstanbul genelinde ortalama kilometrekarede 13 bin kişi yaşarken, Esenler'de kilometrekarede 70 bin kişi yaşıyor. Bu çerçevede bize devredilen ve rezerv alan olarak ilan edilen askeri arazinin mülkü de belediyemize geçti. Burada yapacağımız projelerin planlarını bitirdik, bu hafta itibariyle resmi süreç başlıyor. 74 bin konutun 40-45 bin konutu rezerv alana transfer edeceğiz. Transfer edilen konutların bulunduğu alan ise yapılaşmaya kesinlikle açılmıyor, şehir meydanı, park, okul gibi sosyal donatı alanları için kullanacağız. Kalan 34 bin konutu ise yerinde dönüştüreceğiz. Hedefimiz, bu dönüşüm projesini 5 yılda tamamlamak istiyoruz”

Hiçbir ağaca dokunulmayacak

“Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda her şeyi yoluna koyduk, start verebilecek seviyeye geldik. Bunları yaparken önceliğimiz depreme hazırlık. Hangi binayı yenilememiz gerektiğini, hangi bölgenin öncelikli olduğunu belirledik. Konut transferlerine 2,5-3 yıl içerisinde başlamış olacağız. Rezerv alanda ağaçlık alanlar var, bunlar doğal yapısı itibariyle korunacak. Bunlar planlarlara ağaçlık olarak işleniyor ve devlet kayıtlarına giriyor. Hiçbir ağaçlık alan, yapılaşmaya açılmayacak. Bize tahsis edilen askeri alanda toplam 3,3 milyon metrekare park yapacağız. Yapılaştıracağımız alan ise sadece 1,6 milyon metrekare. Burada yeni bir şehir kuracağız, maksimum kalitede olacak. Burada ortalama kişi başı düşen yeşil alan 10 metrekarenin üzerinde olacak. Burada 4 ile 7 kat arasında değişen binalarımız olacak. Kurulacak şehir, dünyanın en güvenilir ve en akıllı şehri olacak. Buraya dünyadan insanlar ziyarete gelecek, dünyanın en büyük müzesi de bu alanda olacak”

Dev projede inşaatı Kiptaş yürütecek

“Kiptaş, İBB ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu dev projede en önemli paydaşlarımız. Burada inşaat faaliyetlerinin tamamı Kiptaş tarafından yapılacak. Kamu eliyle organize edilen bir projeyi İstanbul'a armağan edeceğiz”

236 bin metrekarelik 15 Temmuz Şehitler Parkı

“Burası 1912'den beri kışla olarak kullanılan bir alan, Metris Kışlası'nın bir parçası. Burası 15 Temmuz Şehitler Parkı olarak hizmet vermeye başladı. 236 bin metrekarelik alanın tamamını park olarak tahsis ettik. Metris Kışlası'nın giriş konumunun yanında. Doğal yapıya dokunmamak ve 15 Temmuz darbe girişiminin hafızalardan silinmemesi açısından böyle bir isim verdik”

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com