esenlerde kentsel dönüşüm kapsamında askeri alanda inşa edilecek projenin havadan görünümü

Esenler, kentsel dönüşümde askeri araziyi kullanacak

Kentsel dönüşüm 18.08.2015 16:11

Kentsel dönüşüm kapsamında inşa edilecek binalara hak sahipleri taşınacak. Riskli bölgelerdeki yapılar ise yerini parka bırakacak.

Esenler'de askeri alanın belediyeye devredilmesinden sonra bölgede büyük bir hareketlilik yaşıyor. Kentsel dönüşüm kapsamında kullanılacak olan alan üzerinde 90 bin yeni konut inşa edilecek. Riskli alanlardaki hak sahipleri bu bölgeye taşınacak ve yıkılan yapıların yerini park alacak.

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, kentsel dönüşüm kapsamında devam eden çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bölgede kentsel dönüşüm müzesi kuracaklarını ifade eden Göksu, riskli alanlarda 6-7 saatte yıkılacak binayı 20 dakikada yıktıklarını ifade etti.

Riskli alanlar gidiyor, yeşil alanlar geliyor

Bölgede devam eden dönüşümle ilgili bilgi veren Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu “Esenler'de 30 bin 89 bina bulunmakta. Bu binalarda 159 bin bağımsız birim var. Biz Esenler'de riskli alanlardaki binaları yıkacağız. Buradaki hak sahiplerini askeri alana yapılacak projeye taşıyacağız. Riskli alanlarda ortadan kalkan binaların yerini ise şehir parkı alacak. Dünyanın kentsel dönüşümle üretilmiş birinci, alan itibariyle dünyada üçüncü, Türkiye'nin ise en büyük şehir parkı olacak. Yıktığımız binaların yerine yeni bir yapı yapmıyoruz”

Kentsel Dönüşüm Müzesi geliyor

Esenler'de kentsel dönüşümün startı 5 Kasım 2012 yılında verildi. Bölgede mevcut yapıların yüzde 72'si güvensiz yapılardan oluşuyor. Esenler'de kentsel dönüşüm kapsamında 2.5 milyon metrekarelik şehir parkı yapılıyor. Ayrıca bölgede Kentsel Dönüşüm Müzesi kurulacak. Bu müzede riskli alanların hikayesini anlatan materyaller sergilenecek. Askeri alanda hayata geçirilecek projeyle birlikte Esenler'de sosyal ve kültürel alanlar 5 kat, eğitim tesisi alanları 10 kat, yeşil alanlar 15 kat, sağlık tesisi alanları 35 kat arttırılacak.

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com