Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş

Emlakçılığı gayrimenkul danışmanlığına dönüştürecek

Kentsel dönüşüm Ayşe Özlem Kuruca 26.02.2015
Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, kentsel dönüşümün emlakçılığı gayrimenkul danışmanlığına dönüştereceğini söyledi.
Coldwell Banker Türkiye'nin Platin sponsorluğunu üstlendiği “2. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi”,  “Kentsel Dönüşümde Yeni Dönem Yeni Hedefler” başlığı altında İstanbul'da gerçekleştirildi.

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, "Kentsel Dönüşüm Sürecine Sektörel Bakış Açıları ve 2015 Yılı Hedefleri"nin tartışıldığı oturumda yaptığı konuşmada; "21. yy'da Türkiye'de inşaat sektörü çok iyi bir duruma geldi ve üretim arttı. Deprem yasası sonrası kaliteli binaların artmasıyla insanların yaşam kalitesi yükseldi. İnsanların da bilinçlenmesiyle birlikte yapıların daha kaliteli hale gelmesi gayrimenkul danışmanlık sektöründe hizmet beklentisini  arttırdı. 20'inci yüzyıl emlakçıların yüzyılıydı. 

21'inci yüzyıl ise gayrimenkul danışmanlarının yüzyılı olacağını söyleyen Taş "Hukuk ve finansman bilgisi olan, değerleme yapabilen, teknolojiyi işinde çok iyi kullanan eğitimli yabancı dil bilen gayrimenkul danışmanlarına doğru bir dönüşüm mevcut. Bunun da nedeni gayrimenkul danışmanlığında ki hizmet beklentisinin yükselmesi. Bir bölgedeki gayrimenkul fiyatını komşular belirler, bir gayrimenkulün değerini ise o semtteki komşuların kim olduğu, eğitim seviyesi, alım gücü, sosyal statüsü o semtin sosyal olanakları ve ulaşım alt yapısı gibi unsurların olup olmadığı belirler. Fikirtepe ve Göztepe örneğinden yola çıkarsak birbirine iki komşu semtin birinde metrekare fiyatı 3000TL diğerinde 7000 TL." dedi. 

Kentsel dönüşümle beraber Göztepe 20'nci yüzyılın kenti, Fikirtepe ise 21'inci yüzyılın kenti olacağını ifade eden Gökhan Taş, "Fiyat değerleri de eşitlenecek ve Fikirtepe 5-10 yıl sonra Göztepe'nin önüne geçecek. Yeni projelerin olduğu, değişim ve dönüşüm olduğu yer gayrimenkul sektörü için kazanç kapısıdır. Dönüşüm ve değer artışı ile beraber hizmet kalitesi beklentisinin de artacağını ön görüyoruz. O bölgelerde emlakçılıktan gayrimenkul danışmanlığına yönelik bir artış olacak. Türkiye'de şu ana kadar olan uygulamaya baktığımızda 2012'ye kadar rantsal dönüşüm yaşanıyordu. Daha sonra riski yapılarla beraber katsal dönüşüme geçildi. Kent değil binalar yenilendi. Şimdi ise aralarında Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece, Kartal, Esenler, Mersin, Adana gibi belediyelerin öncülüğünde yeni kentler oluşuyor ve bir dönüşüm yaşanıyor." diye konuştu.

Kentsel dönüşüm kongresi Gökhan Taş Kentsel dönüşüm gayrimenkul danışmanlığı