Okmeydanı kentsel dönüşüm, Beyoğlu kentsel dönüşüm

Dönüşüm startı bu kez Okmeydanı için verildi!

Kentsel dönüşüm Emine Pile 21.06.2015
Kentsel dönüşüm çalışmaları ile birçok ilçeye örnek olan Beyoğlu'ndan sonra sıra Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi’ne geldi.
Ödüllü dönüşüm projeleriyle Beyoğlu'nu kentsel dönüşümde İstanbul'un yıldız ilçesi yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan bu kez dönüşüm startını Okmeydanı için verdi. Okmeydanı'nda 50 yıllık tapu sorununu çözen Başkan Demircan, “Tapusunu almış, uzlaşmayı tamamlayan adalarda belediye firmamız, hak sahipleri ile kat karşılığı anlaşmalara başlayacak” dedi.

Beyoğlu Belediyesi bugüne kadar gerçekleştirdiği dönüşüm projeleri ile sadece İstanbul için değil tüm Türkiye için örnek kentsel dönüşüm modeli oldu. Sıradaki kentsel dönüşüm projesi olan Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi'nde tapu sorununun çözülmesiyle birlikte, ikinci ve en önemli adım atıldı. Toplam 1 Milyon 650 bin metrekare alanı kapsayan Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesinde 1. Etap uzlaşmaları başladı. Fetihtepe ve Piripaşa mahallelerini kapsayan, 3550, 3571, 3572, 2950 adalarda ikamet eden hak sahipleriyle uzlaşma toplantıları başladı. 

"KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNE STARTI VERMEK İÇİN GÜN SAYIYORUZ"

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan Okmeydanı için tarihi adımlar attıklarını belirterek, “Hak sahiplerine tapularını dağıtarak, imarlı ve planlı yapılaşmanın önündeki engelleri birer birer kaldırdık. Şimdi de Kentsel Dönüşüm Projesine startı vermek için gün sayıyoruz. Tapusunu almış ve uzlaşmasını tamamlayan adalardan ilk kazmayı vuracağız” dedi. 

PROJE İLE HİÇ KİMSE MAĞDUR EDİLMEDİ!

Dönüşüm öncesi çok titiz altyapı çalışmaları yaptıklarını belirten Başkan Demircan,“Okmeydanı'nın büyük bir bölümünün tapusu ve imar planı yoktu. Dönüşüme başlayabilmek için tapusuz bölgelere önce tapu vermeliydik. Eğer bunu yapmasaydık birçok kişinin evi veya iş yeri yeşil alanda kalacaktı. Yaptığımız planda hiç kimse mağdur edilmedi. Dün ne söylediysek bu günde aynı şeyi söylüyoruz. Herkes dairesine daire, dükkânına dükkân alacak” dedi.

Okmeydanı kentsel dönüşüm Beyoğlu kentsel dönüşüm Ahmet Misbah Demircan