zeytinburnu çöken bina

'Çöken binayı boşalttık, ama sahipleri anlaşamadı!'

Kentsel dönüşüm Zeynep Karabağ 13.01.2017
Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, çöken binanın daha önce boşaltıldığını ancak
Zeytinburnu, Rauf Denktaş Caddesi üzerinde daha önce boşaltılan 56 konutluk bina çöktü. Çöken binanın altında, kaldırımdan geçen vatandaşların kaldığı öğrenildi. 1 kişi hayatını kaybederken, yaralılar olduğu bilgisine ulaşıldı. 

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Zeytinburnu'nda çöken bina ile alakalı açıklamalarda bulundu.

Depreme dayanıksız binaları boşaltırken, daire sahiplerinden yıkılmaması için yoğun direnç gösterdiklerini belirten Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, çöken binanın 1993'te yapıldığı ve 1997'de iskan verildiği bilgisini başlaştı. Aydın, "Bu binanın deprem şartlarını sağlamadığını görmüş ve boşaltmışız. Kentsel dönüşüm konusunda mutlaka birbirimize yardımcı olmalıyız. Tüm siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerinin bir arada olması lazım. Şu yaklaşım var benim çürük binam var, devlet gelsin bunu yapsın ben hiçbirşey vermeyeyim ve devlet üzerine de bana birşeyler versin. Şuan olası bir deprem Allah korusun Türkiye'nin kıyameti olur. 2000 bin yılından önce yapılmış bütün binalar yıkılma riski taşıyor. Ruhsatlı iskanlı olsun yada kaçak olsun farketmez hepsi çok önemli risk taşıyor. 2000 yılından önce yapılmış binaların hiçbiri deprem yönetmeliğine uygun değil. "dedi.

"Anlaşamadılar, yıkılıp yeniden yapılamadı"

Murat Aydın, çöken binanın daha önce boşaltıldığını, ancak hak sahipleri anlaşamadığı için yıkılıp yeniden yapılmasında sorunlar yaşandığını açıkladı. Daire sahiplerinin burada anlaşıp, binayı yıkarak yeniden yapması gerektiğini ve kentsel dönüşüm konusunda kredi desteğinin olduğunu, ruhsat gibi çok ciddi desteklerin olduğunu belirten aydın, "Örneğin Sümer Mahallesi'nde yıllar önce başlatmış olduğumuz bir proje var. Oradaki binaları tahliye ederken adeta şavaş yaşıyoruz. Düne göre bugün daha destek görüyoruz, insanlar sıcak bakıyor. Ancak bu iş üzerinden rant düşünülmemeli, bu iş üzerinden siyaset düşünülmemeli" ifadelerini kullandı.

Murat Aydın Zeytinburnu Belediyesi zeytinburnu çöken bina