kentsel dönüşüm projesi alanında

Bursa'da dönüşüm ile ideal bir şehir kuruluyor

Kentsel dönüşüm Emine Pile 13.01.2016
Osmangazi Belediyesi Başkanı Mustafa Dündar Soğanlı'da başlatılan dönüşüm ile Bursa'nın yeni merkezi olabilecek bir mekanın ortaya çıkacağını bildirdi
Osmangazi Belediyesi tarafından, Soğanlı'da başlatılan kentsel dönüşümün lansmanı, Soğanlı Kentsel Dönüşüm alanında gerçekleştirildi. Alandaki örnek daireyi gezdiren Osmangazi Belediyesi Başkanı Mustafa Dündar, basın mensuplarına proje hakkında bilgi verdi.

Dündar, burada yaptığı konuşmada, yaşanan göçlerin de etkisiyle Osmangazi'de son 50 yıldır plansız bir büyümenin yaşandığını hatırlattı. Belediye olarak hizmet götürmeye uğraşırken hizmetin maliyetinin yükseldiğini ifade eden Dündar, "Çünkü planlara uyulmadan yapılan bir şehircilik, hizmet alanının ortaya çıkarılması için kamulaştırmaya gerek duyuyor" dedi. 

Bursa'da Soğanlı Kentsel Dönüşüm projesi ile hayata geçirilecek yatay mimarideki yapılar...

Kentsel dönüşümün asıl amacının, riskli bölgeler ve deprem kuşağı üzerinde olan yerlerde, vatandaşın daha güvenilir konutlarda yaşamını sürdürmesini temin etmek olduğunu vurgulayan Dündar, Osmangazi Belediyesi olarak yapmış oldukları dönüşüm programı ile Osmangazi'nin fotoğrafını çektiklerini belirtti. 

HEDEF, ŞEHRİN KENDİNİ YENİLEMESİ

Dündar, "Bu kapsamda sosyal ve fiziki doku analizi yaptık, toprak etüdü yaptık ve belirli yerler belirledik. Bu yerlerden iki tanesini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na müracaat ederek Bakanlar Kurulu tarafından riskli ve rezerv yapı alanı olarak onaylattık. Bunların bir tanesi Soğanlı bölgesi, diğeri ise Demirkapı bölgesi" değerlendirmesinde bulundu. Soğanlı bölgesinde çalışmaların başladığını bildiren Dündar, buradaki bir diğer hedefin ise şehrin kendini yenilemesi olduğunu kaydetti.

Rezerv ve riskli alan olarak belirlenen bu bölgede ilk olarak rezerv alanına binaların yapılacağına dikkat çeken Dündar, şöyle konuştu:

"Burada binaların yapılmasının ardından riskli alandan buraya transferi gerçekleştirerek, kentsel dönüşümün devamını sağlamaktır. Bu projeyi biz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yürütüyoruz. Yetki Osmangazi Belediyesine devredildi. Burada yapmış olduğumuz çalışmalar ile modern, yaşanabilir ve ideal bir şehir tasarlamış olduk. Mimarisi ve planlaması ile Bursa'nın yeni merkezi olabilecek bir mekan ortaya çıkıyor.”

Dündar, dairelerin 20 ay içerisinde tamamlanmasının planlandığını da sözlerine ekledi.

 

 

kentsel dönüşüm Osmangazi Belediyesi mustafa dündar soğanlı bursa kentsel dönüşüm