Bursa Yıldırım’da 50 bin konutluk kentsel dönüşüm projesi yapılacak!

Bursa Yıldırım’da 50 bin konutluk kentsel dönüşüm projesi yapılacak!

Kentsel dönüşüm 06.07.2012 16:55

Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Kentsel Dönüşüm Yasası'na ilk başvuran belediye unvanıyla 7 mahalleyi kapsayan depreme dayanıklı 50 bin konutluk dev proje için gerekli çalışmayı başlattı

Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Kentsel Dönüşüm Yasası'na ilk başvuran belediye unvanıyla 7 mahalleyi kapsayan depreme dayanıklı 50 bin konutluk dev proje için gerekli çalışmayı başlattı.

İlklerin ve ‘en'lerin belediyesi olan Yıldırım Belediyesi, hükümetin yeni çıkarttığı Kentsel Dönüşüm Yasası'ndan yararlanmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ilk başvuran belediye olarak, yeni yapacağı dev kentsel dönüşüm çalışması için kolları sıvadı.

Birçok belediyeye rol model olan Yıldırım Belediyesi, yeni kentsel dönüşüm projesi ile Yıldırımlıların yüzünü güldürecek.

Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin'in çılgın proje olarak adlandırdığı 7 mahalleyi kapsayan 50 bin konutluk dev kentsel dönüşüm çalışması ile bölgede oturan vatandaşlar mağdur olmadan, yeni lüks konutlara sahip olacak.

Mevlânâ, Ulus, Yavuzselim, Arabayatağı, Çınarönü, Hacivat ve Şirinevler mahallelerinde bulunan 39 bin konutun yıkılarak yerine depreme dayanıklı 50 bin konutun yapılacağı kentsel dönüşüm projesi ile sadece Yıldırım değil Bursa da rahat bir nefes alacak.

Bursa Ovası'nın da kurtulacağı dev kentsel dönüşüm için çalışmaları başlatan Başkan Keskin ve ekibi bir yıl boyunca vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşlarının fikirlerini alacak. Bölgeye yapılması planlanan 50 bin konutun yanı sıra sosyal donatı alanları, otoparklar, yeşil alan ve parklar yapılması da planlanıyor.

Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, TOKİ dışında diğer müteşebbislerin de kentsel dönüşüm projesinde yer alabileceğini sözlerine eklerken, Ankara Yolu ile Yakın Çevre Yolu arasındaki ovada ev kalmayacağını "Ver Gecekondunu Al Daireni" yöntemi ile Sinandede Kentsel Dönüşümü model alınarak, yeni kentsel dönüşümün yapılacağını belirtti.

7 MAHALLEDE KİMSE MAĞDUR OLMAYACAK

Başkan Keskin, kentsel dönüşüm için 7 mahallede, hiçbir vatandaşın mağdur edilmeden ve cebinden kuruş çıkmadan 39 bin konutun yıkılacağını ve yerine modern 50 bin konut yapılacağını söyledi.

Keskin, "Göreve geldiğimiz 2004 yılından buyana ilçemizde kentsel dönüşüm projeleriyle bir çok belediyeye örnek olduk.

Yıldırım, 700 binden fazla nüfusuyla bugün birçok ilden daha büyük bir ilçe. Böylesi büyük bir ilçede çarpık ve kaçak yapılaşma da o oranda yoğun oluyor. Önümüze 5 yıl hedef koyarak, 4 milyon 990 bin metrekare alana fazla yüksek olmayan 50 bin konutluk binalar yapmayı hedefliyoruz" dedi.

Habertürk