bursa kentsel dönüşüm

Bursa kentsel dönüşüm ile rol model olacak

Kentsel dönüşüm Emine Pile 06.06.2016
Bursa Nilüfer Sitesi'nde 17 Ağustos depreminden sonrasında yara alan ve yıkılan binaların yerine 180 dairelik proje yapılacak.
Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Nilüfer Sitesi'nin temel atma törenine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sitenin dönüştürülmesinin sadece Bursa değil, tüm Türkiye için örnek olacağını belirtti. 

18 AYDA TAMAMLANMASI PLANLANIYOR

Projenin kentsel dönüşüm uygulamalarına rol model olacağını bildiren Altepe, şunları kaydetti:

"Türkiye, bu çalışmadan ilham alacak. Nilüfer Sitesi'nde 17 Ağustos depreminden sonra yara alan binalar yıkıldı. Şimdi 6 blokta, 180 daireden oluşan yeni binalar için temel atıyoruz. Büyükşehir Belediyesi desteğiyle burada artık yeni bir yaşam alanı doğacak. Nilüfer Sitesi'ndeki inşaat çalışmaları, 18 ayda tamamlanarak dairelerin mülk sahiplerine teslim edilmesi öngörülüyor. Bursa'daki kentsel dönüşüm çalışmalarında yetkiler, Büyükşehir Belediyesi'nde toplandı. Bu şehirde rantı, imarı ve yolluğu biz veriyoruz, denetlemeyi de biz yapıyoruz. Onun için korkulacak bir şey yok. Müteahhitlerini bulan, tüm hazırlıklarını tamamlayan site sakinlerine her türlü kolaylığı sağlamak için hazır bekliyoruz. Nilüfer Sitesi, bir ilk olacak. Şuanda 14 sitenin de hazırlığı tamam. Onayları verildi. Elimizde 12 site daha var. Toplam 27 siteyle inşallah Bursa'da hızlı bir dönüşüm süreci başlatacağız."

Nilüfer Sitesi'nin yöneticisi Metin Onan da yaklaşık 3 yıllık bir mücadelenin ardından dönüşümü inşaat safhasına getirdikleri için mutlu olduklarını aktardı.

Onan, konuşmasının ardından, kentsel dönüşüm alanında aldıkları "Şehrin Yıldızları Proje Ödül"nü Altepe'ye takdim etti.

Daha sonra protokol üyelerinin butona basmasıyla temel atma çalışmaları başladı.

BURSA KENTSEL DÖNÜŞÜM recep altepe park nilüfer evleri