Bayrampaşa Cezaevi

Bayrampaşa Cezaevi’nin yerinde inşaat başlıyor!

Kentsel dönüşüm Zeynep Karabağ 24.10.2016
Bayrampaşa Cezaevi, 2009 yılın yıkılmış, dönüşümün başlaması bekleniyordu. Sonunda 1 milyar TL'lik dönüşüm bu ay sonunda başlayacak.
Bayrampaşa Cezaevi'nın yıkımı 2009 yılında gerçekleşti. Yıllarda hem olaylara hem filmlere konu olan Bayrampaşa Cezaevi'nin yerinde şimdi 1 milyon TL'yi bulan bir kentse dönüşüm başlıyor. Dönüşüm kapsamında devlet hastanesi, cami, okul ve yer altı otoparkı yapılacak.

Yıllar önce filmlere, olaylara konu olan Bayrampaşa Cezaevi'nin bulunduğu alanda yapılması planlanan kentsel dönüşüme bu ay sonunda start veriliyor. Depreme dayanıklılık önceliğinde, dönüşüm odaklı hayata geçirilecek proje kapsamında inşa edilecek konutların ticari satışı yapılmayacak.

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=Bayrampa%c5%9fa+Cezaevi'>Bayrampaşa Cezaevi</a>
Yıkılmadan önce Bayrampaşa Cezaevi

Daireler satışa çıkmayacak

Proje tamamlandığında yaklaşık 11 bin kişiye ev sahipliği yapacak. Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, eski Cezaevi Alanı Kentsel Dönüşüm Projesi'nin yüklenici üç firmayla birlikte KİPTAŞ tarafından yapılacağını söyledi. Projede altında otopark, kültür merkezleri, arkasında geniş bir alanı olan bir caminin yer alacağını hatırlatan Aydıner, “Bu konutlar kentsel dönüşüm amacıyla yapılıyor. Bu daireler satılmayacak. İkinci aşamada da boşaltılan bölge yıkılarak bu döngüyü devam ettirme düşüncesindeyiz.

PROJEDE BETONLAŞMA YOK 

Vatandaşlarımız mevcut dairelerinin durumuna göre belli oranda kesinti yapılarak yeni projeden hak sahibi olacaklar” dedi. Aydıner, projenin, yaklaşık 1 milyar liralık bir yatırım olduğunu anlattı. “Projede betonlaşma yok, binaların çevresinde yeşil alan kullanıyoruz” diyen Aydıner, “Bayrampaşamıza meydan kazandırılması için de Büyükşehir Belediyesi ile görüşmeler devam ediyor. Böylece Bayrampaşa'ya ilk kez bir meydan kazandırmış olacağız” şeklinde konuştu.

Bayrampaşa Cezaevi bayrampaşa kentsel dönüşüm