avcılarda deprem riskinin en çok olduğu bölgeler
Haberler / Kentsel Dönüşüm / Avcılar deprem haritası ne diyor, bölgeyi neler bekliyor?

Avcılar deprem haritası ne diyor, bölgeyi neler bekliyor?

Kentsel Dönüşüm 21.10.2020 15:50

Olması muhtemel büyük İstanbul depreminde 7,5 şiddetinde senaryo çizildi. Avcılar'ın eski yapı stoku büyük depremi kaldıramaz.

Son dönemde ufak sarsıntılarla kendisini yeniden hatırlatan deprem için İstanbul'da zaman daralıyor. Büyük bir kitlenin tehlike altında olduğu ilçelerde ise yapı stokunun büyük oranda çürük olması, uzmanları ürkütüyor.

Naci Görür, Avcılar merkezli depremi ürkütücü buldu

Geçtiğimiz günlerde Avcılar merkezli meydana gelen depremle ilgili olarak Prof. Dr. Naci Görür ‘'Bu hiç hoş değil'' açıklamasında bulunmuştu. Olması muhtemel büyük İstanbul depreminde Avcılar'ı neler bekliyor, ne gibi sonuçlar ortaya çıkacak?

Avcılar'da binaların çoğu eski

Boğaziçi Üniversitesi'nin araştırmasına göre Avcılar'daki binaların yüzde 10'luk kısmı 1980 öncesinde, yüzde 53'lük kısmı 1980-2000 yılları arasında, yüzde 37'lik kısmı ise 2000 sonrasında inşa edilmiş.

avcılardaki binaların yapım yılları

Yüzde 95'i betonarme, çoğu az katlı

Bölgede binaların çoğu 1-4 ve 5-8 kat arası tasarıma sahip. Bu durum depremin olumsuz etkileri anlamında biraz iç rahatlatıcı bir bilgi olarak göze çarpıyor. Ayrıca bölgedeki binaların yüzde 95'e yakın kısmı betonarme türünde yapılmış.avcılar bina haritası

En sağlam binalar Ispartakule ve Üniversite mahallelerinde

7.5 şiddetinde meydana gelen bir deprem senaryosunda en fazla hasarlı binanın Cihangir ve Denizköşkler mahallelerinde olması bekleniyor. Tahtakale ve Üniversite mahalleleri ise, minimum sayıda hasarlı binanın olması beklenen mahalleler olarak göze çarpıyor.