murat kurum

'Asıl marifet, binalar yapmak değil!'

Kentsel dönüşüm 05.09.2018 16:34

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Dünya İdari Kentler Birliği 1. Genel Kurulu'nda yaptığı önemli açıklamalarda bulundu.

Kurum, Ankara Büyükşehir Belediyesince, 16 ülkeden belediye başkanlarının katılımıyla başkentlerin kalkınması ve kent sorunlarına ortak çözümler üretilmesi amacıyla bir otelde düzenlenen Dünya İdari Kentler Birliği 1. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, insan ile şehir arasındaki ilişkiyi doğru kurmak gerektiğini söyledi.

Kurum, insan ve şehir münasebetinin insan odaklı olmaması durumunda, şehirlerin insanların üzerine kara bulutlar gibi çökeceğini ifade ederek, "Yani asıl marifet, binalar yapmak değil, insanların kalbini ve ruhunu besleyecek, onlara huzur verecek şehirler kurmaktır. Bunun da sahadaki uygulayıcısı merkezi hükümetle birlikte belediye başkanlarımızdır." değerlendirmesinde bulundu. 

"Birlik, kardeşliği ve dostluğu sürekli kılmalıdır"

Çarpık kentleşmeye izin vermenin, terörden daha fazla zarara neden olduğuna dikkati çeken Kurum,  "Şehirlerin çarpık kentleşmeden bir an önce kurtulması gerekiyor. Ülke olarak geçtiğimiz 16 yılda bu konuda çok önemli adımlar attık. Eksikliklere rağmen Türkiye tarihinin en kapsamlı, sosyal yönü en güçlü, halkın her kesimine hitap eden şehirleşme hamlesi bu dönemde gerçekleştirildi." ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum, ülkeler yerine, şehirlerin ekonomik güç olduğu yeni bir dünyanın kurulduğuna ve ekonomik güç olarak şehirlerin bütçelerinin ülkelerle yarıştığına dikkati çekerek, dünya nüfusunun 2050 itibarıyla 9,7 milyara ulaşacağını, gelişmekte olan ülkelerde de nüfusun yüzde 60'ının şehir merkezlerinde yaşayacağını dile getirdi. 

Bu büyüme ve nüfus hareketliliğinin alt ve üst yapıda da sorunları beraberinde getirdiğini anlatan Kurum, başkentlerin acilen çözüm getirilmesi gereken konu başlıklarının, "çöküntü alanlarının kentsel dönüşümü", "yeni barınma olanakları", "göç ve uyum", "ulaşım ve altyapı", "sosyal ve insani yardımlar" ile "çevre kirliliği ve iklim değişikliği" olduğunu söyledi. 

Kanal İstanbul'da örnek şehir kurulacak

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle yeni dönemin kararların çok daha hızlı eyleme dönüştüğü, vesayet odaklarının ortadan kalktığı, halk ile devlet arasındaki bağların çok daha kuvvetlendiği, millet iradesinin önünde hiçbir engelin kalmadığı, icraat ve hizmet odaklı bir dönem olacağını belirten Kurum, bu süreçte 100 günlük eylem planının hazırlandığını ve bunun içerisinde bakanlık olarak 39 eylemlerinin bulunduğunu anlattı. Kurum, bunların başında Kanal İstanbul Projesi'nin geldiğini ve bunun İstanbul'un en büyük projesi olacağını dile getirerek, şöyle konuştu: 

"Bu proje sadece yerel ölçekte değil, dünya ölçeğinde bir proje olacak. Marmara Denizi ile Karadeniz'i bağlayan kanal, 43 kilometre uzunluğunda olacak ve bu kanalın iki tarafında örnek şehirler kuracağız. Bunu Güney Kore yaptı. Biz de İstanbul'a ülkemize bu tarihi mirasa yakışır örnek bir şehir kuracağız. Gerçekten şehircilik anlamında alt yapısıyla üst yapısıyla her şeyin içinde barındırıldığı bir şehir olması noktasında çalışmalarımız olacak. Bu proje aynı zamanda İstanbul Boğazı'na da alternatif bir proje olacak."

Başkente 2 milyon metrekare daha yeşil alan

Millet Bahçeleri projesine de değinen Kurum, buralardan her yaştan insanın yararlanabileceğini, sosyal yaşam alanlarının bulunduğu sağlıklı yaşam ve sporla ilgili her türlü projenin içinde yer alacağını söyledi. 

Kurum, "İlk etapta 100 günde 33 ilimizde yapıyoruz ama yerel seçime kadar 81 ile Millet Bahçesi yapma noktasında çalışmalarımız var. Şu anki projelendirdiğimiz Millet Bahçesi büyüklüğü yaklaşık 21 milyon metrekare. Ankara'daki Millet Bahçesi'nin büyüklüğü ise yaklaşık 2 milyon metrekare. Bu Millet Bahçeleri ile Ankara'daki yeşil alan miktarını yaklaşık yüzde 6 artırıyoruz. Bu çok önemli bir oran." değerlendirmesini yaptı. 

İstanbul'da Atatürk Havalimanı'nın yerine de Millet Bahçesi yapılacağını hatırlatan Kurum, böylece İstanbul'da kişi başına düşen yeşil alan miktarının da yüzde 10 artacağını kaydetti. 

Sıfır Atık Projesiyle yıllık 12 milyar kaynak tasarrufu

Bakan Kurum, Sıfır Atık Projesi'nin de 100 günlük eylem planında yer aldığını dile getirerek, "Hedefimiz sıfır atık üreten bir Türkiye ve çevremizi bir anne şefkatiyle koruyarak kalkınmak. Bu hedefe sadece evimizin önünü temiz tutarak değil, havamızı, toprağımızı, suyumuzu koruyarak değil, atıklarımızı dönüştürerek ulaşabileceğimize inanıyoruz. 2023'e kadar sıfır atık sistemini tüm Türkiye'de uygulamaya geçireceğiz ve bu sayede yıllık 12 milyar lira kaynak tasarrufu sağlamış olacağız." diye konuştu. 

İklim değişikliğine ilişkin de stratejik eylem planı çıkaracaklarını belirten Kurum, şunları söyledi:

"Bu eylem planıyla önümüzdeki süreçte iklim değişikliğinden kaynaklı şehirlerimizin alt yapısını ve üst yapısını yeniden gözden geçireceğiz. İklim değişikliğinden kaynaklı felaketlerin şehirlerimize daha az zarar vermesi noktasında çalışmalarımızı tüm belediyelerimizle el birliği içerisinde yapacağız. Tüm dünya belediyelerinin bu iş birliğini bu toplantıda sağlamaları gerektiğini düşünüyorum.

Türkiye, iklim değişikliği ve dünyanın kirletilmesi konusunda çevreye en zarar veren ülkelerden biridir. Buna rağmen ülkemiz iklim değişikliği ile mücadelede üzerine düşen görevden çok daha fazlasını, tüm kararlılığıyla ortaya koymuştur."

"Türkiye'de altyapı belediyeciliği bitmiştir"

Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de "insanı merkeze alan bir yerel yönetim anlayışının" önemini vurgulayarak, "Artık Türkiye'de yeraltı belediyeciliği, altyapı belediyeciliği bitmiştir. Artık Türkiye'de sosyal belediyecilik, yetim, yoksul, yaşlı, mağdur, muhtacın hayat bulduğu bir belediyecilik yükselen değerdir." şeklinde konuştu.

Şahin, kültürel ve gönül belediyeciliğinin de yükselen değerlerden olduğunu söyledi. 

Birliğin 2018-2020 dönem başkanlığını yürüten Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna da konuşmasında, genel kurula ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Dünyada ve bölgede yaşanan sorunlara değinen Tuna, dünyanın önemli başkentlerinin temsilcileri olarak dostluk ve iş birliği için bir araya geldiklerini söyledi. 

"Çatışma yerine dayanışmayı, rekabet yerine iş birliğini, sömürü yerine paylaşmayı hedefleyen kentlerin temsilcileri olarak gayretlerimizi sürekli hale getirecek bir birlik kuruyoruz." diyen Tuna, yapacakları faaliyetlerle tüm dünyanın dikkatini çekeceklerini ve her yıl artan üye sayısıyla tüm dünyayı kapsayan bir birlik olacaklarını bildirdi.

Birliğin başkentler arasında yakın ve etkin bir iş birliği platformu oluşturacağını ifade eden Tuna, genel kurulun ardından başkanlarla yapacakları yuvarlak masa toplantısında "akıllı şehir ve kentsel dönüşüm" konularında görüş alışverişinde bulunacaklarını kaydetti. 

Segong Belediye Başkanı Choon-hee Lee'nin de bir konuşma yaptığı genel kurula, birlik üyesi belediye başkanlarının yanı sıra akademisyenler ve bürokratlar da katıldı. 

Konuşmaların ardından Başkan Tuna, Bakan Kurum'a hediye takdim etti ve katılımcı belediye başkanlarıyla hatıra fotoğrafı çektirildi.