Ardahan’daki Müderris İbrahim Efendi Camisi

Ardahan’daki Müderris İbrahim Efendi Camisi restore edilecek

Kentsel dönüşüm 13.04.2014 14:51

Erzurum Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne devredilen tarihi caminin restorasyon çalışmaları başlıyor

Ardahan Müftüsü Aytekin Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Halil Efendi Mahallesi'nde 1711 yılında inşa edilen, 1939'da ibadete kapatıldıktan sonra tahıl ambarı ve samanlık olarak kullanılan Müderris İbrahim Efendi Camisi'nin özel mülkiyetten çıkarılması için yürüttükleri çalışmaların sonuçlandığını söyledi.

Mülk sahipleriyle yaptıkları görüşmeler sonucunda, caminin, Erzurum Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne devredildiğini ifade eden Yılmaz, "Verasetçilerin bir kısmı vekalet vererek buranın tekrar cami olarak kullanılmasını istemişti. Bir kısmının üzerinde engeller vardı. O engellerin hepsi kalktı. 9 verasetçiden, yani tapunun 8'de 7'sini almış olduk. Çürümeye terk edilen bu cami için bir süre önce başlattığımız çalışmayı olumlu şekilde tamamladık. Camimiz aslına uygun hale getirilecek" diye konuştu.

Caminin restore edilmesi için zaman kaybetmeden çalışma başlatılacağını belirten Yılmaz, camiyi bu yıl ibadete açmayı hedeflediklerini söyledi. Çalışmanın geçen yıl eski Ardahan Müftüsü Galip Akın tarafından başlatıldığını hatırlatan Yılmaz, tapunun alınmasının ise kendisine nasip olduğunu belirterek, "Bağış yapanlara, bize bu süreçte yardımcı olanlara, katkı sunanlara teşekkür ediyorum. Ardahan'ın önemli bir manevi ve kültürel değerini, Ardahan'a kazandırmış olduk" dedi.

Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Kahya ise "Bu çalışmada emeği geçen Sayın Valimiz Seyfettin Azizoğlu başta olmak üzere müftülerimiz Aytekin Yılmaz ve Galip Akın'a çok teşekkür ediyorum, Ardahan'ın önemli bir değerini kazandırmış oldular. Bu cami uzun yıllar aslına uygun değildi ama artık aslına uygun hale gelecek. Biz de mahallemiz adına sevinçliyiz" diye konuştu.

AA