Kentsel dönüşüm

Antalya ve Kayseri de kentsel dönüşüme giriyor!

Kentsel dönüşüm Ayşe Özlem Kuruca 08.01.2015
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Antalya ve Kayseri'nin bazı bölgeleri riskli alan ilan edildi.
Antalya'nın Kepez ilçesi Kepez ve Santral mahallelerinde yaklaşık 132 hektar ve Kayseri'nin Kocasinan ilçesi Ahievran Mahallesi'nde yaklaşık 58,94 hektarlık alan, yapılaşmaların can ve mal kaybına yol açma riski taşıması gerekçesiyle Bakanlar Kurulu kararıyla riskli ilan edildi.

Antalya'da riskli ilan edilen alan, şehir merkezinin kuzey giriş noktasında yer alıyor.  Konumu nedeniyle kent kimliğiyle ilgili ilk etkiyi oluşturan alanlardan olmasına rağmen yapılaşma kalitesi düşük, sosyal donatı ve altyapı açısından da yetersiz durumda bulunuyor. 3 bin 443 binada 4 bin 132 bağımsız bölümün yer aldığı alanda, yaklaşık 13 bin 500 kişi yaşıyor.

İmar mevzuatına uyulmadan inşa edilen yapılar

Kayseri'de ise riskli ilan edilen alandaki yapıların büyük kısmını, imar mevzuatına uyulmadan inşa edilen ruhsatsız, kaçak yapılar ve gecekondular oluşturuyor. Alan, olası depremde can ve mal kaybına yol açacak yapı stoğu barındırıyor. Bunun yanı sıra bölgede yaşayan yaklaşık bin kişilik nüfusun ihtiyaçlarına cevap verecek sosyal ve teknik altyapı da yetersiz kalıyor.

Çalışmaları belediyeler yürütecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu riskli alanlarda yapılacak dönüşüm uygulamalarına ilişkin iş ve işlemler için Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Kocasinan Belediye Başkanlığını yetkilendirdi. Buna istinaden dönüşüm projesi kapsamındaki planlama ve projelendirme çalışmaları belediyelerce yürütülecek. 

Yapılacak uygulamalarla, sosyal donatılarıyla sağlıklı ve güvenli yaşam alanları oluşturulması, kente değer katacak nitelikli projelerin hayata geçirilmesi hedefleniyor.

AA

Antalya kentsel dönüşüm Kayseri kentsel dönüşüm Çevre ve Şehircilik Bakanlığı