Ankara 144 dönüşüm projesiyle şantiyeye döndü!

Ankara 144 dönüşüm projesiyle şantiyeye döndü!

Kentsel dönüşüm 05.05.2012 14:53

Türkiye'deki en fazla kentsel dönüşüm projesini, sınırları içinde bulunduran Ankara, dev bir şantiye görüntüsü veriyor

Türkiye'deki en fazla kentsel dönüşüm projesini, sınırları içinde bulunduran Ankara, dev bir şantiye görüntüsü veriyor. 500 bin kişilik Güneykent'i heyecanla bekleyen Başkent'te son yedi yılda 50 bin gecekondu yıkıldı

PROJELER HIZ KAZANACAK

Hazırlanan yeni yasal düzenlemeler ile Ankara'da 144 olan kentsel dönüşüm proje sayısının artış göstermesi bekleniyor. Ankara'nın potansiyelini gören çok sayıdaİstanbullu inşaat şirketi, yatırımlarını Ankara'ya yönlendiriyor. Başbakan Erdoğan'ın çılgın projesi Güneykent'te 500 bin kişi yaşayacak.

50 BİN GECEKONDU YIKILDI

Son yedi yılda gerçekleştirilen kentsel dönüşüm ve yapılaşma çalışmalarıkapsamında Ankara'da 50 bin gecekondu yıkıldı. Kuzey Ankara'da Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkılan yedi bin gecekondunun yerine 18 bin konutun inşa edilmesi bölgenin aktif yaşam alanına dönüşmesi öngörülüyor.

DÜNYADA EN BÜYÜK OLACAK

Altındağ'da TOKİ işbirliğiyle çok sayıda kentsel dönüşüm projesi hayata geçiriliyor. Mamak'ın çehresi de son yıllarda peş peşe hayata geçirilen projelerle değişiyor. 9,5 milyon metrekarelik Yeni Mamak Projesi'nin "dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesi" olduğu belirtiliyor.

Kentsel dönüşüm projeleri ile dikkat çeken Ankara, devasal bir şantiye görüntüsü veriyor. 144 projeli şehirde, yedi yılda yaklaşık 50 bin gecekondu yıkıldı, dünyanın en büyük dönüşüm projesi de Ankara'da bulunuyor

Ankara uzun süredir verdiği şantiye görüntüsü ile dikkat çekiyor. 144 dönüşüm projesi ile öne çıkan Başkentte, hazırlanan yeni yasal düzenlemeler, projelere hız kazandıracak. Ayrıca hükümetin Güneykent projesi ile 500 bin kişinin yaşayacağı yeni bir bölgenin inşasına başlanacak. Ankara'nın potansiyeli birçok İstanbullu, şirketi de Ankara'ya çekiyor.

500 bin kişilik şehir kurulacak

Başkentte bir yandan kentsel dönüşüm projeleri devam ederken diğer yandan yeni projeler de geliyor. Bunların başında Güneykent yer alıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çılgın projeleri arasında saydığı Ankara'nın Güneykent'i merakla bekleniyor. 500 bin kişilik bu yeni kentte, sadece konut olmayacak.

Yıkım sayısı 50 bine ulaştı

Başkentte, son yedi yılda gerçekleştirilen kentsel dönüşüm ve yapılaşma çalışmaları kapsamında yaklaşık 50 bin gecekondu yıkıldı. Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkılan yedi bin gecekondunun yerine 18 bin konutun inşa edilmesi öngörülüyor. Samsun Yolu-Hatip Çayı Vadisi, Dikmen 4 ve 5. etaplar, Doğukent, 50. Yıl Parla ve çevresi, Lodumlu, İmrahor, Yakupabdal-Karataş-Yaylabağ gibi kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri ile ön plana çıkan Ankara Büyükşehir Belediyesi'ni son 7 yılda 20 bin gecekondu yıkan Altındağ Belediyesi izliyor. Altındağ'da TOKİ işbirliğiyle çok sayıda kentsel dönüşüm projesi hayata geçiriliyor.

Çinçin'de 4. etap çalışmalarına başlayacak olan Altındağ Belediyesi, Aktaş 3. Etap, Şükriye ve Başpınar mahallerinde kentsel dönüşüm çalışmalarını sürdürüyor.

Posta