Murat Kökbudak

Anahtar Proje dev dönüşümlerin yolunu açacak

Kentsel dönüşüm Hüseyin Belibağlı 10.10.2015
Kentsel dönüşümün en önemli sorunu olan uzlaşıda kurumsal hizmet veren Anahtar Proje, Pendik ve Çekmeköy’de 2 dev alanın dönüşümünü üstlendi.
Türkiye'de önemli bir ekonominin yönetilmesi, vatandaşların hayatının depremden korunması ve sağlıklı şehirleşme için önemli bir kriter olan kentsel dönüşüm, dev proje halinde devam ediyor. Bu alanda Türkiye'deki ilk ve tek uzlaşı firması olan Anahtar Proje, her ölçekten binaların hızla dönüşmesini sağlıyor. 10 daireli binalardan binlerce metrekarelik alanlara kadar uzlaştırma yapan Anahtar Proje şu anda Çekmeköy ve Pendik'te iki alanın çalışmalarını sürdürüyor.

Orta kesim için kentsel dönüşüm yapıyor

Anahtar Proje'nin Yönetim Kurulu Başkanı Arif Murat Kökbudak, kentsel dönüşüm kavramının gelişebilmesi için çok yönlü çalıştıklarını ileri sürdü. Bu konuda Amerika'nın dev bir kentsel dönüşüm firması ile prensip anlaşması yapmak üzere olduklarını belirten Kökbudak, “Güçlü yabancı partnerlerle birlikte hareket etmek istiyoruz. Bu konuda irtibatta olduğumuz bir firma var. Büyük ölçeklerde projeler zaten geliştiriliyor. Orta gelirli insanların yerinde dönüşebilecekleri bir model çalışması yapmak istiyoruz” dedi.

Pendik'ten sonra Çekmeköy var

Bu alanda kolları sıvadıklarını belirten Kökbudak, “Pendik Belediyesi ile 88 dönümlük bir alanda çalıyoruz. Üzerinde 250 gecekondu var. Onlardan yetki belgesi almak istiyoruz. Bu maliklerin Milli Emlak'a 157'şer bin liralık arsa payı ödemeleri gerekiyor. Onların ödeme güçleri yok. Tapuyu alabilmeleri için 35 milyon lira gerekiyor. Müteahhit ödesin istiyorlar. Bunların bağlantılarını yapıyoruz” dedi.

Bu konudaki gelişmeleri aktaran Kökbudak durumu şöyle özetledi, “Amerikalı partnerimiz projeleri çizsin, Anahtar Proje organizasyonu yapsın ve müteahhit firmayı bularak anlaşsın.  Finansal çözüm ortağımız olan Deniz Bank'ta kredi desteğini sağlasın. Pendik Belediyesi'ne 35 milyon lira ödendikten sonra belediye hak sahiplerinin mağdur olmaması için en az 3 emsalli imar izni versin. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gelip açılışı yapsın. Herkesin faydasına olacak bir çalışma olur. Pendik Belediyesi de bu yolla hem marketing yapar hem de vatandaşları için daha sağlıklı bir bölge oluşturur” diye konuştu.

Radarda Beşiktaş Fulya var

Çekmeköy'de 30 bin metrekarelik bir alanın dönüşümünü üstlendiklerine dikkat çeken Kökbudak, “bunları ilaveten Fulya'da 15 bin metrekare civarında büyük çaplı diyebileceğimiz dönüşüm çalışmalarımız devam ediyor. Önemli firmalara, onların iş hacimlerine ve yoğunluklarına göre projeleri paylaştırıyoruz” dedi.
Proje geliştirme anlamında da boş durmadıklarını belirten Kökbudak, “Kartal'da iki proje geliştiriyoruz. Ankara merkezli Ulusal Grup ile bir yere getirdik. 200 daireli bir proje oluyor. İmzalar atılmak üzere. Aralıkta inşaatın başlamasını istiyoruz. Diğerine devam ediyoruz” dedi.  

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

Kentsel dönüşüm Anahtar Proje Çekmeköy Pendik