altındağ belediyesi

Altındağ'da kentsel dönüşüm hız kazandı

Kentsel dönüşüm 22.03.2018 10:19

Altındağ’ın, Önder ve Ulubey Mahallelerinde kentsel dönüşüm çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

Altındağ Belediyesi'nin bölgedeki çalışmalarının ardından yapılaşma hızla ilerliyor. Önder Mahallesi'nde birkaç ay içinde üçüncü proje start aldı. İki blok halinde toplam 54 konutun inşa edileceği projenin temeli törenle atıldı.

Törende Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Önder Mahallesi'nde bugüne kadar 2 bin 150 kaçak yapının yıkıldığını hatırlatarak, “Bölgeyi bir cazibe merkezi haline getiriyoruz. Altındağ'daki tüm bölgelerde kentsel dönüşümü hassasiyetle ve ara vermeden gerçekleştiriyoruz. Önder Mahallesi'nde de bir taraftan dönüşümü sağlarken diğer taraftan bölge halkının hak ettiği kaliteli yatırımın buraya gelmesine aracılık ediyoruz. Belediye olarak yıkım yapılan yerlerde moloz temizleme çalışmaları yapıyor ve bize ait alanlarda sosyal donatı inşaatlarına da hız veriyoruz” diye konuştu. Başkan Tiryaki şu açıklamalarda bulundu:

"Önder Mahallesi, kentsel dönüşüm mücadelemizdeki son halkalardan biri. Kentsel dönüşüm için çok emek verdik ancak imar planına yapılan itirazlar yüzünden bizden kaynaklanmayan gecikmeler yaşandı. Bu nedenle yeni imar planları da gecikti. Bu sürecin sonunda Altındağ'ın her tarafında olduğu gibi kavgasız gürültüsüz yeni bir dönüşümü başlatmaktan mutluyuz. Son birkaç aydır bu bölgede de hareketlilik başladı. Yakında birkaç bina inşaatı daha başlayacak. Bir yıl sonra Önder Mahallesi'ndeki büyük dönüşüm ortaya çıkmış olacak."

Altındağ Belediyesi olarak İmar Müdürlüğü'ndeki yapılan iş ve işlemlerden hiçbir ücret alınmayacağının müjdesini de veren Başkan Tiryaki, "Söz verdiğimiz gibi müteahhitler için tüm kolaylığı sağlıyoruz. İnşaata başlayacak firmaların üst molozlarını da belediye olarak biz alacağız. Dönüşümle birlikte biz de yatırımlarımızı hızlandırarak sürdüreceğiz" diye konuştu.

ÖNDER MAHALLESİ'NDE KENTSEL DÖNÜŞÜM HEYECANI

Kentsel dönüşümün tamamlanmasının ardından yeni evlerindeki yaşamın hayalini kuran Harun Birdiren, mahallelerinin çok daha değerli olacağını dile getirerek, şunları söyledi: “Çocukluğumuz Önder Mahallesi'nde geçti, burada doğduk, büyüdük. Gecekondu bölgesi olduğu için burada birtakım sıkıntılar yaşadık. Ama şimdi Allah nasip ederse yeni evimize taşınacağız. Dönüşüm tamamlandığında, mahallemiz her anlamda vakit geçirebileceğimiz bir yer olacak. Sanayi sitelerine çok yakın mesafedeyiz.Bu yüzden gelişen bir yerdeyiz. Burasının çok daha değerli bir bölge olacağına inanıyorum”

Önder Mahallesi'nde doğduğunu ve büyüdüğünü ifade eden Selim Etleç ise, “Yaklaşık 35-40 yıldır burada oturuyorum. Kentsel dönüşüm başlayınca semt değiştirdim ama inşaatlar tamamlanınca mahalleme geri döneceğim. Altındağ Belediyesi burada çok güzel işlere imza atıyor, müteahhitlere öncülük yapıyor. Ben mahalleli olarak, kentsel dönüşüm sürecinden memnunum” şeklinde konuştu.