Hüseyin Oflaz

20 yıl sonrasının dönüşüm konutlarını üretiyoruz

Kentsel dönüşüm Hüseyin Belibağlı 27.08.2015
Kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında açıklamalar yapan Geçmiş Şehir Plancısı ve İmpo İmar YKB Hüseyin Oflaz. Dikkatli olmalı tavsiye etti.
30 yılda bu hale gelen kentlerin sorunlarının ağırlaştığını ve palyatif yöntemlerle çözülemeyeceğini belirten Oflaz, “Çözüm konusunda bir şeyler yapabildiğimiz söz konusu değil. Depremin üzerinden 16 yıl geçti. Yapılan tespit çalışmalarında her tarafın hasarlı olduğu görüldü. Çıkan afet yasası kentsel dönüşüm yasasına dönüştü ve özel sektör tarafından bu işin yapılması öngörülüyor. Devletin bu işin farkında olduğunu halen zannetmiyorum.  Yönetmelik çıkarmanın haricinde topyekûn bir yenilenme çalışmasına başlanmadı. Yapılanlar da 20 yıl sonrasının afet konutlarının üretildiğini görüyoruz” dedi.

Dünyanın gelişimine ayak uydurulmasını tavsiye eden Oflaz, “Bu gün Avrupa'da çok katlı binalar kentsel dönüşüm ve çöküntü noktaları haline geldi. Kulelerde evsizler yaşıyor. Bu tip yapılardan daha insani ve az katlı binalara geçiyor. Biz iki katlı binanın sorunun çözemezken 20 yıl sonda 30 katlı yaşamların ve binaların sorunun nasıl çözeceğiz? Şimdi 5 katlıları yıkıp 20 yıl sonrasının çöküntülerini oluşturuyoruz” dedi.

Rusya kat sayısını azaltmaya çalışıyor

Yaşanmış örnekler veren Oflaz; “Sovyetler Birliği zamanında barınma ihtiyacını karşılamak üzere bazı alanların zorunluluktan ortak kullanıldığı binalar yapıldı. Rusya şimdi sosyal dokuyu bozduğu için yıkmaya çalışıyor ve başaramıyor. Tamam, iyi niyetli politikalar düşünülüyor ama uygulamada ne kadar sonuç aldığımız herkes tarafından tartışılmalı. Bu tür yapılar bizim sosyal yapımızı bozacaktır. 20 yıl sonra bunları düşünüyor olacağız, aynı süreci yaşayacağız. Aman dikkat” diyerek sözlerini bitirdi.

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

 

Hüseyin Oflaz İmpo İmar YKB Hüseyin Oflaz