Eminönü Mısır Çarşısı, Lonely Planet’e göre dünyada ilk 5 arasında!

Eminönü Mısır Çarşısı, Lonely Planet’e göre dünyada ilk 5 arasında!

Kent Bölge Haberleri 12.10.2012 10:09

İstanbul’un Eminönü semtindeki tarihi “Mısır Çarşısı”, her gün binlerce ziyaretçinin akınına uğruyor. Meşhur aktarları, baharatçıları ve taze gıdalarıyla ünü dünyaya da yayılan Mısır Çarşısı’nın markası tescillendi

 

İstanbul'un Eminönü semtindeki tarihi “Mısır Çarşısı”, her gün binlerce ziyaretçinin akınına uğruyor. Meşhur aktarları, baharatçıları ve taze gıdalarıyla ünü dünyaya da yayılan Mısır Çarşısı'nın markası tescillendi.

Dünyanın en ünlü seyahat kitabı yayıncısı “Lonely Planet”, dünyada en iyi taze gıda pazarları içerisinde Mısır Çarşısı'nın 5. sırada bulunduğunu yazdı.

Lonely Planet'in son sayısında yazar Sarah Baxter tarafından taze gıda pazarlarının derlendiği bir yazı kaleme alındı. Sarah Baxter, yazısında sayısız tarihi eseri barından Fatih'te bulunan Mısır Çarşısı'nı dünyanın en iyi taze gıda bulunabilinen beşinci yeri olarak ilan etti.

Sarah Baxter, eski İstanbul'un merkezi ve İpek Yolu'nun son durağı olarak bilinen Mısır Çarşısı'ndan övgüyle bahsettiği Tarihi Yarımada Fatih'in 8 bin 500 yıllık tarihine de atıfta bulundu. Baxter, o dönemlerde altın çağını yaşadığını belirttiği Çarşı'nın, aradan yüzyıllar geçmesine rağmen egzotik esintisinden hiçbir şey kaybetmediği anlattı. Sarah Baxter, pazarın ismini aldığı Mısır'ın ünlü yapıtlarını anımsatan piramit şeklinde yükselen baharat ve lokumların, kulak ağrısından iktidarsızlığa kadar birçok rahatsızlığa iyi gelen bitkisel şifaların pazara canlılık kattığını ifade etti. Listenin ilk sırasında ise Londra'daki “Borough Pazarı” yer aldı.