Diyarbakır, DSİ’nin 600 milyon liralık projeleriyle parlayacak!

Diyarbakır, DSİ’nin 600 milyon liralık projeleriyle parlayacak!

Kent Bölge Haberleri 22.08.2012 10:57

Devlet Su İşleri (DSİ) 10'uncu Bölge Müdürü Turkay Özgür; 2008 yılında GAP Eylem Planı'nın açıklanmasının ardından DSİ Genel Müdürlüğü'nün Diyarbakır'daki yatırımlarını arttırdığını söyledi

Devlet Su İşleri (DSİ) 10'uncu Bölge Müdürü Turkay Özgür; 2008 yılında GAP Eylem Planı'nın açıklanmasının ardından DSİ Genel Müdürlüğü'nün Diyarbakır'daki yatırımlarını arttırdığını söyledi. DSİ 10'uncu Bölge Müdürlüğü'nün yatırımı en yüksek olan bölgelerden biri olduğunu ifade eden Turkay Özgür, "Rakamsal olarak bu sene harcanacak olan yatırım miktarı yaklaşık 600 milyon lira tutarındadır. Bu projeler GAP projesi için de dönüm noktası olacaktır ve projelerin tamamı bittiğinde takriben 4 milyon dekar araziyi suyla buluşturmuş olacağız" dedi.

TARIM İVME KAZANACAK

Bölgede Silvan projesiyle ilgili çok büyük adımların atıldığını söyleyen Özgür, şöyle konuştu: "Toplamda 6 milyar TL bedeli olan ve 2016 yılına kadar inşaat yapımları devam edecek olan Silvan Projesi kapsamında; Silvan Barajı, Pamukçay Barajı, Ambar Barajı, Silvan Barajı İletim Kanalı 1. Kısım, Silvan Barajı İletim Kanalı 2. Kısım, Pamukçay Barajı Sulaması, Ambar Barajı Sulaması ve toplam 7 adet depolama tesisinin inşaatları devam ediyor. GAP Eylem Planı öncesindeki son 3 yılda sulama projelerinde harcanan ortalama ödenek 2012 yılı fiyatları ile yılda 66 milyon TL iken, GAP Eylem Planı sonrasındaki 4 yılda sulama projelerinde harcanan ortalama ödenek yılda 224 milyon TL'ye ulaşarak yaklaşık 3,5 kat arttı. Bu dev yatırımlar sayesinde Diyarbakır'da tarım sektörü büyük bir ivme kazanacak ve Diyarbakır Türkiye'nin gözbebeği olacak. "

Güneydoğu proje atağında

DSİ 10'uncu Bölge Müdürlüğü'nün önemli projelerinden de bahseden Özgür, "Kralkızı-Dicle Projesi kapsamında daha önce inşa edilen Kralkızı Barajı ve Dicle Barajı'ndan toplanacak sular ile Kralkızı-Dicle Cazibe Sulaması İsale Kanalı inşa ediliyor" dedi. Batman'daki projelerinde 2013 yılında tamamlanmasının öngörüldüğünü anlatan Özgür şöyle konuştu: "GAP Eylem Planı'nın açıklanmasından sonra yapımı hız kazanan Batman II. Merhale Projesi kapsamında yine daha önce inşa edilen Batman Barajı'nın rezervuarından temin edilecek sular ile Batman Sağ Sahil Sulaması ve Batman Sol Sahil Sulaması projeleri inşa ediliyor."

Yeni Şafak