Antalya'ya gelen Güney Koreli turist sayısı 3 yıl içinde yüzde 50 arttı!
Haberler / Kent Bölge Haberleri / Antalya'ya gelen Güney Koreli turist sayısı 3 yıl içinde yüzde 50 arttı!

Antalya'ya gelen Güney Koreli turist sayısı 3 yıl içinde yüzde 50 arttı!

Kent Bölge Haberleri 23.08.2012 12:58

Üç yıl içinde Antalya'ya gelen Güney Koreli turist sayısında yüzde 50 oranında artış oldu. 2012 yılı sonunda Antalya'ya gelen Güney Koreli turist sayısının 100 bin olması bekleniyor

 

Üç yıl içinde Antalya'ya gelen Güney Koreli turist sayısında yüzde 50 oranında artış oldu. Antalya'ya 2010 yılında 52 bin Güney Koreli turist gelirken geçen yıl bu rakamın 76 bin olduğu ifade edildi. 2012 yılı sonunda Antalya'ya gelen Güney Koreli turist sayısının 100 bin olması bekleniyor. SSR Turizm Seyahat Acentesi Uzakdoğu Kültür Uzmanı Dr. Myung Hee, Güney Korelilerin, kültür turizmine yönelik tatil yapmada birinci sırada tercih ettiği ülkenin Hindistan, ikinci sırada Türkiye ve üçüncü sırada İspanya olduğunu söyledi. Güney Koreli gençlerin Türkiye'ye ilgisinin her geçen gün arttığını belirten Hee, Uzakdoğulu turistlerin Avrupalı turistler gibi deniz, kum ve güneş turizmi yanı sıra eko, kültür, agro, arkeoloji ve doğa sporları turizmine ilgi duyduklarını ifade etti. Koreli turistlerin Türkiye'de en fazla Kapadokya bölgesinde tatil yaptığını bunun İstanbul ve Antalya'nın takip ettiğini belirten Hee, bu sene kültür turizmine yönelik yapılan Anadolu turlarına 8 yeni ilin eklendiğini söyledi.
 
ANADOLU TURLARIMIZ HER 20 GÜNDE BİR DEVAM EDİYOR
 
Hee, "Antalya bölgesine gelen Güney Koreli turist sayısında her geçen gün düzenli bir artış var. Koreli gençler tatil yapmada Türkiye'yi, orta yaşlılar Hindistan ve İspanya ve entelektüellerin ise ABD ve Kanada'yı tercih ediyor. Bu yıl Antalya'ya gelen Koreli turist sayısının 100 bin olmasını bekliyoruz. Anadolu turlarımız her 20 günde bir devam ediyor. Talepler çok iyi durumda" dedi. Güney Kore-Türk Dostluk Grubu Başkanı Dr. Nam Chul, Türkiye'ye daha fazla Güney Koreli turistin tatil yapması için 9 ilde 13 sivil toplum kuruluşuyla sözleşme yaptıklarını söyledi. Yaptıkları sözleme gereği bazı illerde Türk Kore gazileri ile Koreli gençleri buluşturduklarını belirten Chul, haziran ayında da bir sivil toplumuyla yaptıkları protokol gereği Beyşehir Dumanlı Yaylası'nda 30 Güney Koreli üniversite öğrencisinin Yörük çadırında bir hafta kalarak Yörük kültürünü yakından tanıma fırsatı elde ettiklerini kaydetti. Chul, 2013'de yapacakları kura çekimiyle 10 Kore gazisini 10 günlüğüne Seul'de ağırlayarak savaş yaptıkları bölgeleri gezdireceklerini ifade etti.
 
Yeni Şafak